Kobieta jest wedding planner i organizuje wesele

Kim jest wedding planner?

Wedding planner to osoba w profesjonalny sposób zajmująca się organizacją ślubów i wesel. Podobnie jak w przypadku innych zawodów związanych z planowaniem eventów, praca wedding plannera opiera się na doskonałych zdolnościach organizacyjnych, kreatywności, wielozadaniowości i elastyczności, ale wymaga czegoś więcej. Wyjątkowo liczą się tu umiejętności interpersonalne – w końcu chodzi o najważniejszy dzień w życiu pary małżonków.

Jakie cechy powinien mieć wedding planner?

Jeśli od najmłodszych lat największą frajdę sprawia ci organizowanie różnego typu wydarzeń: przyjęć, zabaw, uroczystości, czy wycieczek, prawdopodobnie masz w sobie żyłkę wedding plannera. A jednak urządzanie eventów dla rodziny czy znajomych to nie to samo, co profesjonalne przygotowanie ślubu i wesela dla klientów.

W tym drugim przypadku twoja odporność na stres, asertywność czy zdolność podejmowania szybkich decyzji zostanie przetestowana w znacznie większym stopniu. Dobry wedding planner nigdy nie zapomina o tym, że kolejny dzień jego pracy jest najważniejszym dniem w życiu dwóch innych osób, a jednocześnie potrafi zachować przy tym zimną krew.

Wedding planner – jakie są jego zadania i obowiązki?

Zakres obowiązków wedding planner może być bardzo różny i szeroki. Niektórzy klienci oczekują jedynie pomocy w wyborze sali weselnej, zespołu muzycznego czy cateringu. Inni powierzają wedding plannerowi całość przygotowań – od pomysłu na oprawę wizualną, przez druk zaproszeń i negocjacje z podwykonawcami, po prezenty dla gości i opracowanie scenariusza imprezy.

Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań młodej pary, dlatego praca wedding plannera zaczyna się od ich dobrego rozpoznania. Nie chodzi bowiem o sprzedanie klientom koncepcji, która w ogóle do nich nie pasuje. Oczywiście wedding planner jest również po to, by uchronić swoich klientów od oczywistych gaf czy wpadek, musi być jednak elastyczny. Jeśli mielibyśmy zestawić najważniejsze elementy wchodzące w zakres działań wedding plannera, przedstawiałyby się one następująco:

  • Planowanie kosztorysu wydarzenia,
  • Planowanie koncepcji oraz oprawy wizualnej (klimat, kolorystyka, kwiaty, dekoracje, zaproszenia, multimedia),
  • Wybór lokalizacji i sali weselnej,
  • Negocjowanie umów z podwykonawcami (hotel, transport, fotograf, operator kamery, catering),
  • Opracowanie i przestrzeganie scenariusza wydarzenia;

Wedding planner – nietypowe obowiązki

Wiele młodych par oczekuje od wedding plannera znacznie więcej. Nie brakuje panien młodych, które potrzebują doradztwa w zakresie wyboru sukni ślubnej, fryzury czy makijażu i nie ma w tym nic dziwnego. Zakres zadań zależy wyłącznie od tego, jak wygląda umowa z organizatorem ślubów.

Warto o tym pamiętać, gdy w grę wchodzą nietypowe żądania i nieprzewidziane okoliczności. Wedding planner musi wiedzieć, jak reagować, gdy klient przekracza służbowe granice, np. dzwoni o nietypowych porach i oczekuje porad psychologicznych albo żąda od organizatora rozwiązania konfliktu między zaproszonymi członkami rodziny.

Dowiedz się więcej na https://emtg.pl/wedding-planner/

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.