Pieniądze trzymane w dłoniach

Czy analiza finansowa jest mi potrzebna?

Analiza finansowa to istotne narzędzie w prosperowaniu każdego przedsiębiorstwa, które umożliwia skontrolowanie sytuacji finansowej firmy i ułatwi w przyszłości podejmowania bardziej korzystnych decyzji. Obejmuje wiele obszarów i zakresów, jednak przyświeca jej jeden zasadniczy cel – zwiększenie finansów firmy.

Kto najczęściej korzysta z analizy?

Rozkład na części pierwsze danego czynnika i unaocznienie problemu to istota analizy finansowej. Oprócz danych istotne są również wnioski na przyszłość w celu podejmowania korzystniejszych decyzji. Zazwyczaj na analizę finansową decydują się sami przedsiębiorcy, by wzmocnić kondycję przedsiębiorstwa. Pozwala to również opracować odpowiednią strategię, by zoptymalizować pracę firmy.
Z analizy korzystają również inwestorzy, którzy chcą się upewnić co do rentowności przyszłego przedsiębiorstwa, w które zamierzają zainwestować swoje fundusze.
Narzędzie jest również niezbędne instytucjom kredytującym, w celu określenia stanu finansowego przedsiębiorstwa. Banki, parabanki podejmują decyzję o tym, czy udzielić firmie kredytu.

Rodzaje analizy finansowej

Zasadniczo wyróżnia się trzy analizy i każda z nich ma inne zadania:

1. Analiza wstępna – przeprowadzana przed podjęciem decyzji w sprawie istotnej dla przyszłości firmy. Taka analiza pozwala ocenić efektywność i zasadność przedsiębiorstwa, co pozwala sporządzić plany na przyszłość.

2. Analiza bieżąca – ocenia działania rzeczywiste. Szybka i skuteczna analiza pozwala wykryć nieprawidłowości i wprowadzić plan działania, by wpłynąć na zwiększenie wyników.

3. Analiza następcza – ocena działań już zakończonych. Co prawda nie zmieni już dotychczasowych wyników, jednak to wskazówka i nauka na przyszłość.

Jak często analiza finansowa?

Jeśli realizujemy w przedsiębiorstwie konkretny plan działania warto analizę przeprowadzać co kilka tygodni, dni. Pozwoli to szybko wprowadzić korektę w strategii. W przypadku sprawdzenia kondycji firmy, warto zdecydować się na kompleksową kontrolę choć raz na kwartał.

Artykuł powstał we współpracy z https://eanaliza.pl/analiza-finansowa

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.