Drive to dysk, przedrostek g to pierwsza litera od Google. Zatem gdrive to google drive, czyli dysk wyszukiwarki Google Chrome. Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, które jest twórcą tej wyszukiwarki, opracowało wiele aplikacji i narzędzi pomagających użytkownikom korzystania z niej. Wciąż wprowadzają nowe funkcje oraz aktualizacje. Gdrive to usługa przechowywania plików na serwerach Google i i synchronizacji plików na różnych urządzeniach oraz udostępnianie tych plików.
Czym jest usługa przechowywania i synchronizacji plików gdrive?
Usługa przechowywania i synchronizacji plików została wdrożona już w 2012 roku i obejmuje tzw. pakiet biurowy. Są to:
- Arkusze Google,
- Prezentacje Google,
- Dokumenty Google.
Cały pakiet przechowywany jest na dysku google, czyli na gdrive. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i można ją zainstalować na komputerze, laptopie, smartfonie, telefonie, tablecie, OS oraz Androidzie. Wszelkie dokumenty zapisywane są na Dysku Google. Istnieje również możliwość tworzenia kopii, którą zapiszemy na własnym dysku.
Czy gdrive jest płatny i co z zewnętrznymi aplikacjami?
W zależności od tego, ile potrzebujemy pojemności serwera na dokumenty, arkusze, zdjęcia, filmy itp., w gdrive tak będziemy rozliczani. Zatem jeżeli wystarczy nam pojemność 5 GB, bądźmy pewni, iż Google udostępnia nam taką pojemność za darmo. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca, wówczas usługa staje się płatna. W zależności od ilości GB opłata będzie zróżnicowana.
Z dyskiem google współpracuje szereg zewnętrznych aplikacji internetowych. Są one dostępne w Chrome Web Store, gdzie musimy się zalogować, by móc daną aplikację pobrać. Wszystkie aplikacje są dostępne online, a z niektórych można korzystać także offline.
Pliki możemy przeglądać w wielu formatach i konwertować je do formatów Arkuszy, Dokumentów i Prezentacji, ale są pewne ograniczenia specyficzne dla konkretnych plików. Jeden dokument nie może przekroczyć wielkości do 1,02 miliona znaków, arkusz do 2 milionów komórek, a prezentacja do 50 MB lub 100MG.
Łatwy dostęp do archiwum gdrive i zapisywanie plików
Wszelkie pliki łatwo odnajdziemy, wpisując np. „znajdź film, w którym jest prezentacja o nowym samochodzie na wodę”. Można też szukać wg pliku, aplikacji, własności, widoczności. Na przykład na hasło „las” pojawią się wszystkie dokumenty, teksty, prezentacje, filmy i zdjęcia o lesie. Tekst w plikach pdf i obrazach wyodrębnimy za pomocą optycznego rozpoznawania znaków.
Dokumenty i obrazy zapiszemy bezpośrednio, natomiast strony internetowe za pomocą zrzutu ekranu lub jako HTML, MHTML bądź jako plik Dokumentów Google. Aby rozszerzyć sobie aplikację do zapisywania plików, trzeba być zalogowanym w Chrome.
Jakie wersje mamy od Google w systemie gdrive?
Google udostępnia nam kilka wersji i są to dyski:
- biznesowy,
- dla szkół i uczelni,
- współdzielone.
Usługa biznesowa to Dysk Google Enterprise w ramach dawnego Google Apps for Work, a obecnie G Suite. Dzięki tej usłudze użytkownik ma nieograniczone miejsce na dane, usługi eDiscowery, zaawansowane raporty z audytu plików i ulepszoną kontrolę administracyjną. Jest też dostęp do nowych interfejsów API. Arkusze firmowe mamy przez Google szyfrowane.
Szkoły i uczelnie mają gdrive udostępniony za darmo i również system jest szyfrowany. Usługa oferuje nieograniczoną przestrzeń dyskową oraz obsługiwanie pojedynczych plików do 5 TB.
Dyski współdzielone to takie, dzięki którym przy jednym projekcie może pracować kilka osób, wprowadzać zmiany w opisach itp., gdzie każdy użytkownik może znajdować się w innym miejscu (pokoju, miejscowości, kraju).
Gdzie tworzyć wykresy w gdrive?
Wykresy, schematy blokowe, rysunki, projekty, diagramy znajdziemy w podzbiorze Prezentacji Google z różnymi szablonami. Zakładka ta nazywa się Rysunki Google. Możemy tutaj układać rysunki w precyzyjny sposób. Wyrównamy prowadnice, przyciągniemy do siatki, wstawimy do innych rysunków, znajdujących się w innych sekcjach, jak Dokumenty Google, Arkusze kalkulacyjne, Prezentacje Google.
Autor tekstu:
Beata Goździk- copywriter
oraz autorka książki
„Bierz plecak i lecimy”,
lektor audiobooków.
Źródła:
- https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Drive&prev=search&pto=aue,
- https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&pto=aue&rurl=translate.google.com&sl=en&sp=nmt4&u=https://en.m.wikipedia.org/wiki/Google_Drawings&usg=ALkJr,
- https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&pto=aue&rurl=translate.google.com&sl=en&sp=nmt4&u=https://en.m.wikipedia.org/wiki/Browser_extension&.