Branża jubilerska w Polsce
Źródło: Pixabay.com

Jak wygląda praca w branży jubilerskiej – wady i zalety

Praca jubilera od strony warsztatowej jest bardzo ciekawa, pozwalająca na realizowanie własnych pomysłów wzorów biżuterii i wdrażanie jej w życie. To także kontakt z klientem i umiejętność prowadzenia transakcji. Wysoka kultura osobista i zmysł wyczucia klienta są kolejnymi atutami pracy w jubilerstwie. Rzemiosło jubilerskie, przynosi spory zysk, jeżeli potrafimy odpowiednio nim zarządzać i wprowadzać innowacyjność, która stawia nas w czołówce najlepszych.

Jak wygląda praca w branży jubilerskiej?

Każdy pracownik w branży jubilerskiej pracuje od podstaw aż do momentu ukończenia wyrobu. Nie ma tutaj pracy taśmowej, podzielonej na etapy. Wszystko musimy zrobić sami. Przyciąć drut, oszlifować, spłaszczyć, nadać mu kształt itd. Projekt może być zwykłym rysunkiem poglądowym wykonanym przez klienta, może być również naszym własnym.

Często w pracy w branży jubilerskiej, posługiwać się będziemy komputerem i projektowaniem biżuterii, poprzez specjalny program. Musimy więc mieć opanowane podstawy obsługi takiego programu. Po przeanalizowaniu projektu i wizualizacji wybieramy rodzaj materiału, z jakiego będzie dana rzecz wykonana (srebro, złoto, platyna, kamienie itp.) i dokonujemy jego obróbki. Będziemy także wykonywać różne stopy metali szlachetnych. Naprawiać biżuterię, łączyć, poszerzać, zmniejszać.

Musimy zdawać sobie sprawę, iż powinniśmy mieć zdolności manualne i wyczucie dotyku, gdyż wyroby i wzory są małe, wymagające precyzji. Praca w branży jubilerskiej to również kontakt z substancjami chemicznymi, na których musimy się znać i przestrzegać norm bezpieczeństwa.

W branży jubilerskiej będziemy posługiwać się wszelkimi imadłami, pilnikami, palnikami, szczypcami, nożycami, przecinakami, szlifierkami, lupami, młotami, prasami. Zatem warsztat musi być kompletnie wyposażony, by móc wykonać każdy możliwy projekt pierścionka, kolczyka, broszki itd. Czasami projekt przyniesiony przez klienta będzie dużym wyzwaniem.

Wady i zalety pracy w branży jubilerskiej

Zalety:

  • samorealizacja,
  • samodzielność,
  • ciekawa ścieżka zawodowa,
  • dobre zarobki,
  • możliwości przemieszczania się w dalekie miejsca w celu zdobycia konkretnych materiałów (jeśli lubimy podróże).

Wady:

  • praca z substancjami chemicznymi,
  • hałas,
  • drgania,
  • podrażnienia dróg oddechowych i skóry (alergie i choroby),
  • uciążliwe dalekie wyjazdy po towar (jeśli nie lubimy podróży).

Biznes jubilerski jest opłacalny

Złotnik
Źródło: Pixabay.com

Otworzenie własnego zakładu jubilerskiego to bardzo dobry pomysł, ponieważ biznes jubilerski jest bardzo dochodowy. Musimy tylko dobrze się do niego przygotować. Po pierwsze, powinniśmy wiedzieć, iż jest sporo firm jubilerskich w Polsce. Dlatego będziemy musieli zmierzyć się z dość silną konkurencją.

Aby nasz zakład mógł prosperować wśród innych firm jubilerskich w Polsce, musimy mieć nie tylko skompletowany sprzęt, na którym będziemy pracować i zbiór kamieni oraz metali szlachetnych. To także dobre zdrowie, odporność na stres i grymasy klienta, a przede wszystkim posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat obróbki biżuterii. Wiedza musi być poparta odpowiednimi kursami lub szkołami kierunkowymi oraz dyplomami z egzaminów (czeladnik, mistrz).

Oczywiście, nie mając wiedzy w tym kierunku, również możemy otworzyć taki zakład, zatrudniając mistrza jubilera- złotnika i zdać się na jego wiedzę, umiejętności oraz wieloletnie doświadczenie. Do otworzenia firmy w branży jubilerskiej potrzebujemy odpowiedniego kapitału na zakup sprzętu i materiałów, wynajęcie lokalu z zapleczem warsztatowym itp.

Dobry biznes – plan jubiler

By w pełni wypłynąć ze swoim przedsiębiorstwem, mogą nam pomóc wszelkie dotacje przeznaczone na ten cel. Ubiegając się o nie, musimy napisać odpowiedni biznes plan jubiler, który powinien zawierać wszelkie informacje odnośnie do całokształtu biznesu. Musimy przewidzieć jego rozwój w przyszłości z uwzględnieniem zatrudnienia pracowników.

Dobrze napisany biznes plan jubiler we wstępie musi mieć napisane streszczenie, którego treść jest najważniejsza, by zainteresować inwestora. Inwestor, którego treść streszczenia zaciekawi, z ochotą przeczyta rozwinięcie tematu i są duże szanse, byśmy zdobyli dotację na otworzenie własnej firmy jubilerskiej w Polsce.

Autor tekstu:
Beata Goździk – lektor audiobooka „Bierz plecak i lecimy”.

Źródła:

About the author

Redakcja

View all posts

1 Comment

  • Pracuje od 15 lat w tej branży. Jest to dla mnie praca z pasją, w której mam pełne poczucie spełnienia zawodowego ? Zarobki są sensowne, a kontakt z klientami to nieoceniony atu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.