czytanie gazety

Wsparcie prawne w procesie upadłości firm – co warto o nim wiedzieć?

Prowadzenie firmy jest sporym wyzwaniem. W dobie coraz większej konkurencji oraz pogarszającego się stanu polskiej gospodarki, nie wszyscy są w stanie odnieść sukces. Jeśli biznes nie przynosi żadnych zysków, czasem jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości firmy.

Co warto wiedzieć o upadłości firm?

Proces ten jest złożony. Dlatego też warto skorzystać z pomocy kancelarii, która posiada doświadczenie w przeprowadzaniu postępowań restrukturyzacyjnych. Jak wygląda upadłość firm w takim przypadku? Jak przebiega proces upadłościowy? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Zanim przedstawimy jak wygląda współpraca z kancelarią, warto przybliżyć czym jest upadłość firm i kiedy istnieją przesłanki do jej ogłoszenia. Mówiąc najprościej, ogłasza się ją w momencie, w którym przedsiębiorstwo nie może realizować swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Upadłość ogłasza się również w sytuacji, gdy zobowiązania przekraczają majątek firmy. Wszystkie jej zasoby zostają wówczas zabezpieczone na pokrycie postępowania oraz spłatę wierzytelności.

Weryfikacja podstaw do przeprowadzenia upadłości

Firmy zmuszone są do ogłoszenia upadłości i chcące skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, muszą mieć świadomość, że dobry prawnik najpierw dokładnie zapozna się z finansami przedsiębiorstwa oraz jego wierzytelnościami. Dzięki temu będzie bowiem miał możliwość skutecznej pomocy w czasie postępowania upadłościowego.

Zazwyczaj, przed ogłoszeniem upadłości firm, przeprowadza się dokładną weryfikację, która obejmuje między innymi stan prawny, majątkowy oraz stan zadłużenia firmy. Ponadto kancelarie dokładnie sprawdzają przesłanki do złożenia wniosku o upadłość oraz oceniają prawdopodobieństwo niewypłacalności dłużnika.

Na czym polega wsparcie kancelarii prawnej?

Jak już zostało wspomniane, upadłość firm to proces, który wymaga dopełnienia szeregu formalności. Dlatego też kancelarie prawne, które pomagają przedsiębiorstwom w jego przeprowadzeniu, oferują kompleksową pomoc. Obejmuje ona nie tylko przygotowanie ogłoszenia o upadłości oraz stworzenie i złożenie wniosku o ogłoszeniu upadłości, ale również szereg innych czynności. Wśród nich wymienić możemy między innymi: zgłoszenie wierzytelności, kontrolę nad przebiegiem całego postępowania, opiniowanie zawieranych układów oraz opracowanie wniosków o wyłączenie składników majątku z masy upadłościowej.

Firmy ogłaszające upadłość mogą również liczyć na reprezentowanie na wszystkich etapach postępowania upadłościowego. Dzięki temu właściciele firmy mogą czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że postępowanie przeprowadzone będzie w taki sposób, by nie zagrażało ich osobistemu bezpieczeństwu finansowemu. Nie dziwi więc fakt, że obecnie pomoc kancelarii prawnych w tego typu sprawach staje się niezastąpiona.

Podsumowując, upadłość firm to proces złożony, w którym należy zadbać o wiele różnych aspektów. Przeprowadzenie go bez wsparcie doświadczonych radców prawnych jest niezwykle trudne. Dlatego też decydując się na ten krok warto skorzystać z pomocy kancelarii, która specjalizuje się w tej dziedzinie.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.