pieniądze w dłoniach

W jaki sposób pokonać problemy z zadłużeniem?

Zadłużenie to problem, z którym boryka się wiele osób. Dostępność kredytów, pożyczek, kredytów mieszkaniowych i hipotecznych (w tym w obcych walutach) często sprawia, że zapożyczamy się ponad miarę i mamy problemy z późniejszą spłatą swoich zobowiązań. Konsekwencje mogą być bardzo poważne – utrata mieszkania czy zajęcie komornicze to tylko niektóre z nich.

Analiza warunków umowy

Na szczęście, nawet z najtrudniejszych sytuacji można wyjść. Wystarczy zwrócić się o pomoc w spłacie długu. Obecnie oferuje ją wiele firm zajmujących się oddłużeniami. Sprawdźmy, na co możemy liczyć.

Pierwszym krokiem w skutecznej pomoc w spłacie długu, jest zapoznanie się z umową kredytu, z której on wynika. Nie da się ukryć, że banki nie zawsze działają uczciwie i zdarzają się sytuacje wprowadzenia klienta w błąd, dodawania do umowy klauzul niedozwolonych lub nieprawdziwych informacji. Bardzo często klienci nie są informowani o rzeczywistym ryzyku związanym z zaciągnięciem danego kredytu lub pożyczki i to właśnie jest przyczyną ich problemów. Zwykle zdarza się to w przypadku kredytów w obcych walutach, choć nie tylko.

Pozew przeciwko bankowi

Jeśli takie naruszenia miały miejsce, klient może zdecydować się na walkę z bankiem, która pozwoli mu uwolnić się od długu lub znacząco zmniejszyć jego wartość. W takiej sytuacji instytucja lub firma zajmująca się pomocą w spłacie długu może udzielić wsparcia przy tworzeniu pozwu przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytu lub o uznanie za bezskuteczną jego waloryzację (w przypadku kredytów w obcych walutach). Wsparcie doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów zwiększa nasze szanse na pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.

Negocjacje z bankiem

Nie da się ukryć, że zadłużenie w większości przypadków nie wynika ze złej woli banku, niejasnych zapisów, czy braku chęci spłaty przez kredytobiorcę. Zdarzenia życiowe, pogorszenie statusu materialnego, a czasem niefrasobliwość w pożyczaniu sprawia, że nie jesteśmy w stanie spłacać kolejnych rat. W takiej sytuacji nie warto czekać, a jak najszybciej poinformować bank o naszych problemach i starać się wypracować wspólne, możliwe do wykorzystania rozwiązanie. Pomoc w spłacie długu, jaką oferują firmy, które tym się zajmują, to często uczestnictwo w negocjacjach z bankiem. Obecność doświadczonego prawnika lub doradcy finansowego pozwala na uzyskanie lepszych warunków spłaty zadłużenia.

Podpisanie ugody

Jeśli uda nam się wynegocjować z bankiem warunki spłaty zadłużenia, które będą dla nas korzystne i pozwolą nam uniknąć windykacji oraz egzekucji komorniczej, musimy pamiętać, że powinny zostać one spisane na piśmie w formie ugody, aneksu lub nowej umowy kredytowej. Na tym etapie również przyda się nam wsparcie profesjonalistów dysponujących odpowiednią wiedzą.

Podsumowując, nawet w najtrudniejszej sytuacji możemy liczyć na pomoc w spłacie długu. Jeśli więc zmagamy się z zadłużeniem, warto nie chować głowy w piasek i nie lekceważyć problemu. Tylko podjęcie działań mających na celu weryfikację źródeł problemu oraz zawarcia porozumienia z bankiem może uchronić nas przed egzekucją komorniczą i utratą majątku.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.