Produkcja alkoholu na własne potrzeby
Źródło: Pixabay.com

Produkcja alkoholu na własne potrzeby – jak robić to legalnie?

Aromatyczne nalewki, kolorowe wódki smakowe, wina własnej roboty. Produkcja alkoholu w zaciszu własnego domu nie zawsze jest zgodna z prawem. Kiedy hobby przestaje być legalne? Jakie są regulacje prawne dotyczące domowego sporządzania alkoholi?

Regulacje prawne

Aby nie wejść w konflikt z prawem i nie ponieść przykrych konsekwencji karnych, należy zapoznać się regulacjami prawnymi, ich prawidłową interpretacją oraz przełożeniem na rzeczywistość.

W Polsce produkcja alkoholu, a także wprowadzanie go do obrotu handlowego wymaga dokonania obowiązkowego wpisu do odpowiedniego rejestru. Regulacje, jakie należy spełnić, zawarte są w ustawie z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Trzeba podkreślić, że powyższe obowiązki dotyczą przedsiębiorców.

Produkcja alkoholu na własny użytek

Uchwała Sądu Najwyższego wyraźnie mówi, że: (…) znamiona przestępstwa określonego w art. 12a ust. 1 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych wypełnia również wyrabianie alkoholu etylowego na własny użytek.

Z tej regulacji wynika więc, że produkcja alkoholu jest czynem nielegalnym. Osoba łamiąca prawo może być zagrożona karą grzywny, karą ograniczenia wolności bądź też karą pozbawienia wolności. Ponadto sprzęt służący do produkcji alkoholu podlega konfiskacie na mocy wyroku sądu.

Natomiast dyrektywa Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. posiada zapis, który brzmi: (…) państwa członkowskie mają prawo zwolnić od podatku akcyzowego piwo, wino oraz inne napoje przefermentowane, niemusujące i musujące produkowane przez osoby fizyczne i konsumowane przez producenta, członków jego rodziny lub jego gości, pod warunkiem, że nie dokonuje się ich sprzedaży.

Co zatem w świetle prawa jest legalne?

Otóż:

  • Wytwarzanie alkoholu przez osoby fizyczne.
  • Produkcja alkoholu domowym sposobem.
  • Produkcja alkoholu na własny użytek.
  • Sporządzanie produktów z zastosowaniem alkoholu komercyjnego, obłożonego akcyzą.
  • Sporządzony alkohol nie może być przeznaczony do sprzedaży.

Wódki smakowe – przepis doskonały

Nalewki owocowe
Źródło: Pixabay.com

Produkcja alkoholu na własny użytek jest szansą na stworzenie prywatnej kolekcji domowych napitków. Wyborne wina czy wódki smakowe (przepis na nie dawniej przechowywano w domowych skarbczykach, zamkniętych na klucz) od czasów renesansu są szlachetną ozdobą barku.

Przepis na tarninówkę szambelańską

Składniki:

  • 2 szklanki dorodnych owoców tarniny
  • 1 litr spirytusu 96%
  • 0,5 litra wódki
  1. Przygotowane owoce układamy w gąsiorze, zalewamy spirytusem i wódką.
  2. Butlę zamykamy szczelnym, odpowiednio dobranym korkiem i odstawiamy w ciemne, chłodne, pozbawione przewiewów miejsce na pół roku.

Po tym czasie tarninówka ma kolor mieniącego się rubinu i apetyczny aromat. Wspaniale rozgrzewa, a także poprawia trawienie.

Przepis pochodzi z książki „Nalewki i wina domowe. Najsmaczniejsze trunki kuchni polskiej”. Jej autorka Ewa Aszkiewicz pokazuje, jak rozmaite mogą być wódki smakowe – przepis na nie to z kolei nieskomplikowana recepta na sukces! Aszkiewicz, autorka książek kulinarnych, nazywana jest „królową kuchni polskiej”. Jej książki sprzedały się prawie w 2-milionowym nakładzie.

Jak zrobić cytrynówkę z wódki krok po kroku

Jak zrobić cytrynówkę z wódki o orzeźwiającym smaku? Odpowiedź znajduje się w „Wielkiej Księdze Nalewek” wydanej pod patronatem Wydawnictwa Olesiejuk.

Cytrynówka

Składniki:

  • cytryny
  • spirytus
  • wódka
  • cukier

½ kg średnich cytryn dobrze wyszorować i sparzyć wrzątkiem. Połowę obrać cienko ze skórek, tak aby nie pozostawić białego miąższu. Skórki drobno pokroić. Zalać 1 l dobrze wymieszanego alkoholu przygotowanego z ½ l spirytusu i ½ l 45% wódki. Dobrze zamknąć. Postawić w ciemnym miejscu na dobę. Pozostałe cytryny pokroić w plasterki wraz ze skórkami. Z ½ kg cukru i ¼ wody zrobić syrop. Kilkakrotnie zagotować, dokładnie szumując. Pokrojone i włożone do słoja cytryny zalać syropem. Postawić w ciemnym miejscu na dobę. Po tym czasie nalewkę na skórkach wlać do słoja z cytrynami zalanymi syropem cukrowym. Dobrze wymieszać. Po kilku godzinach, ale nie dłużej niż trzech, zlać nalewkę, filtrując przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Postawić na miesiąc, aż nabierze wyśmienitego smaku.

W książce zawarte są nie tylko łatwe, lecz także szybkie przepisy. Jak zrobić cytrynówkę z wódki, która będzie gotowa już drugiego dnia? Oto sprawdzona receptura:

Cytrynówka z dnia na dzień

Składniki:

  • cytryny
  • cukier
  • wódka

3 cytryny dobrze wyszorować i sparzyć wrzątkiem. Skórki delikatnie otrzeć tarką i wymieszać ze szklanką cukru. Wsypać do garnuszka szklankę cukru i dodać otarte skórki. Wlać ½ litra 45% wódki. Garnuszek przykryć i podgrzewać tak długo, aż cukier się rozpuści. Pozostawić na trzy godziny. Przefiltrować i rozlać do butelek. Dobrze zamknąć. Odstawić w ciemne miejsce na dobę.

Zachęcamy także do zapoznania się z wspaniałym przepisem na malinówkę. Znajdziemy go w artykule „Jak zrobić wódkę smakową?”.

Przepisy na dwie wersje cytrynówki zostały zamieszczone w „Wielkiej Księdze Nalewek”, autorstwa Jana Rogali. Jego książki osadzone są w tematyce domowego sporządzania alkoholi oraz różnego rodzaju przetworów.

Autor artykułu:
Bogna Maciejewska-Kasiorek, magister filologii polskiej, od lat związana z branżą e-commerce, tematyką webwiritingu oraz content marketingu. Niegdyś wieloletni redaktor SEO, a następnie content team leader portalu dedykowanego architekturze, wzornictwu przemysłowemu, aranżacji wnętrz oraz najnowszym technologiom. Obecnie tworzy pod szyldem własnej marki.

Źródła:

  • Jan Rogala, Wielka Księga Nalewek, Wydawca Olesiejuk, 2013,
  • Ewa Aszkiewicz, Nalewki i wina domowe. Najsmaczniejsze trunki kuchni polskiej, 2012.

 

 

About the author

Redakcja

View all posts

1 Comment

  • My co sezon w domu robimy sobie owocowe naleweczki – malinówkę, porzeczkówkę, aroniówkę ? Wszystko w niewielkich ilościach i raczej dla smaku i ku zdrowotności ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.