Mężczyzna rozlicza swój PIT od kryptowalut siedząc przy biurku

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut?

Podatnicy, którzy zajmują się kupnem oraz sprzedażą kryptowalut muszą koniecznie pamiętać o tym, aby w odpowiednim czasie złożyć właściwe zeznanie podatkowe PIT – 38. Bardzo ważne jest to, że obowiązek rozliczenia kryptowalut dotyczy nie tylko osób, które czerpią zyski z obrotu walutą wirtualną, ale także te, które jedynie nabywają walutę. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Kryptowaluty – przychód jak rozliczyć?

Sama wymiana jednej Kryptowaluty na inną nie jest jeszcze obciążone obowiązkiem związanym z koniecznością płacenia podatków. W wyniku takiego działania nie powstaje żaden przychód. Powstaje on jednak jeśli daną osoba wymienia kryptowalut na tradycyjne pieniądze. Z przychodami mamy do czynienia, także kiedy płaci się wirtualną walutą za różne usługi oraz towary.

Podatek od kryptowalut wynosi 19%. Aby prawidłowo się rozliczyć, należy wypełnić PIT – 38 papierowo lub elektronicznie.

PIT a brak przychodów

Bardzo ważne jest to, że podatnicy, którzy nie osiągnęli przychodów i ponosili tylko wydatki dotyczące zakupu kryptowalut, także muszą wypełnić arkusz PIT – 38. Jest to bardzo ważne, ponieważ w kolejnych latach dana osoba będzie mogła potrącić koszty od podatku, jeżeli zdecyduje się jednak na sprzedaż wirtualnej waluty. 

Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, że dana osoba w konkretnym roku sprzeda oraz kupi kryptowaluty, a kwota za którą tego dokona będzie wyższa niż przychody osiągnięte że sprzedaży to różnica wynikającą że sprzedaży będzie przechodziła na kolejne lata.

Podatek od kryptowalut – wysokość i inne informacje

Jak już wspomniano wcześniej stawka podatku od przychodu uzyskanego w wyniku sprzedaży kryptowalut wynosi 19%. Podstawą opodatkowania jest dochód, który został uzyskany w wyniku handlu wirtualnymi walutami np. na giełdzie, na wolnym rynku czy w kantorze.

Koszty uzyskania przychodów ze zbycia wirtualnej waluty za opłatą to wszelkie udokumentowane wydatki, która zostały poniesione w wyniku nabywania walut oraz kosztów, które są związane ze zbywaniem walut.

Podatek od kryptowalut należy rozliczyć w takim samym terminie jak ma to miejsce w przypadku innych podatków. Każdy inwestor ma obowiązek złożenia PITu – 38 do końca kwietnia bieżącego roku podatkowego.

Obliczanie podatku od kryptowalut – krok po kroku

Obliczanie podatku od kryptowalut jest bardzo proste i można tego dokonać w kilku krokach. Uzyskany przychód może być obniżony przez koszty nabywania kryptowalut jak np. koszty prądu, koszty nabywania urządzeń do produkcji itd., a także koszty zbywania kryptowalut, czyli np. wydatki związane  wystawieniem ogłoszeń o sprzedaży czy redagowania umów.

Samo wypełnienie PITu – 38 jest bardzo proste. Wypełniając e – deklarację należy postępować krok po kroku zgodnie z nakreślonymi poradami. Dzięki temu można mieć pewność, że dopełnił się wszelkich formalności.

Kryptowaluty cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. Uzyskując jakiekolwiek przychody z tego tytułu należy rozliczyć podatek. Jest to bardzo ważne i w określonym terminie trzeba dopełnić tego obowiązku. Przed urzędem skarbowym należy się rozliczać zarówno, kiedy sprzedaje się dane kryptowaluty z zyskami, a także kiedy za ich pomocą nabywać się różne dobra takie jak usługi, czy produkty różnego typu. Takie transakcję są opatrzone podatkiem w wysokości 19% i trzeba je rozliczyć wypełniając PIT – 38 w terminie takim samym jak wszystkie pozostałe deklarację podatkowe. Należy o tym pamiętać. 

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.