Szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego

ETF-y – czym są i jak w nie inwestować?

ETF to szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który pozwala osiągać stabilne zyski w długoterminowej perspektywie. Jak działa? W jaki sposób można inwestować w ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

ETF – czym jest i jak działa?

ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to jak wspomniano we wstępie szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który pozwala osiągać stabilne zyski w długoterminowej perspektywie. Jest on notowany na giełdzie, a co za tym idzie podlega stałej wycenie. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyna cecha odróżniająca ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Odróżnia je bowiem również sposób działania, co wynika z faktu, że ETF-y nie dążą do pokonania rynku, czyli uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale starają się wiernie naśladować konkretny instrument bazowy. Jego rolę mogą w tym przypadku pełnić między innymi indeksy giełdowe, koszyki akcji, surowce, czy nawet kryptowaluty. Jak ETF-y działają w praktyce? Otóż, warto wiedzieć, że składają się one z akcji dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. W efekcie każdy wzrost lub spadek jego wartości powinien skutkować dokładnie takim samym wzrostem lub spadkiem wartości jednostek uczestnictwa ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Jak wspomniano we wstępie inwestowanie w fundusze notowane na giełdzie staje się coraz popularniejsze. W efekcie pytanie jak kupić ETF zadaje sobie coraz więcej osób. Warto zatem mieć świadomość, że zakup jednostek uczestnictwa ETF-ów jest dostępny praktycznie dla każdego, a warunkiem koniecznym jest posiadanie rachunku maklerskiego. Otwiera się go u brokera, który pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Sam wybór brokera jest bardzo istotny, ponieważ przekłada się nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale także wiele innych kwestii. Jakich? Szczegółowe informacje w tym zakresie przedstawia artykuł opisujący proces zakładania konta maklerskiego.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Co przemawia za zakupem jednostek uczestnictwa ETF-ów? Przede wszystkim korzyści, które wiążą się z inwestowaniem w tego typu fundusze. Zaliczyć do nich należy bowiem nie tylko wspomnianą już dostępność, ale także chociażby niski próg wejścia, dzięki czemu inwestor może nabywać nawet pojedyncze jednostki uczestnictwa tego typu funduszy. Zaletą z pewnością są również niskie opłaty za zarządzanie, które jest w tym przypadku klasyfikowane jako zarządzanie pasywne. W efekcie nie wymaga ono od zarządzających funduszem dokonywania wielu czynności (częstych zmian w jego składzie), a co za tym idzie nie jest kosztowne. Najważniejszą korzyścią wynikającą z inwestowania w ETF-y jest jednak możliwość uzyskania stabilnego zysku w długoterminowej perspektywie. Wynika to z faktu, że większość indeksów giełdowych w długim okresie rośnie, a co za tym idzie ich naśladowanie może być znacznie bardziej opłacalne niż próba pokonania rynku.

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y to fundusze, które doskonale sprawdzają się w przypadku długoterminowych inwestycji. Ich zakup nie powinien stanowić problemu, a inwestowanie w tej formie nie jest szczególnie wymagające.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.