Historia Giełdy Papierów Wartościowych

Historia Giełdy Papierów Wartościowych

Artykuł sponsorowany.

Niewiele osób może sobie zdawać sprawię z tego, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ma o wiele dłuższą historie niż się wydaje. Tak naprawdę instytucja, która działała w podobny sposób jak giełda papierów wartościowych powstała już w 200 lat temu.

Dwieście lat Giełdy Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) jako instytucją, na której odbywa się handel, powstała już w 1817 roku. Nazywana Giełda Kupiecką, była jedną z pierwszych w Europie. Handlowano na niej walutami, wekslami oraz towarami. Przez pierwsze 11 lat jej siedzibą był Pałac Saski, który znajdował się przy obecnym placu Piłsudzkiego. Później, do 1876 roku, mieściła się na Placu Bankowym. Ostatnią siedzibą był budynek przy ul. Królewskiej. Giełda działała aż do wybuchu II wojny światowej.

Na giełdę jaką znamy obecnie trzeba było czekać ponad 50 lat do transformacji ustrojowej. Dopiero 12 kwietnia 1991 roku odbyło się pierwsze notowanie na nowej Giełdzie Papierów Wartościowych. Z pierwszych 5 spółek tam notowanych (Exbud, Krosno, Próchnik, Śląska Fabryka Kabli i Tosnil), żadnej nie znajdziemy na obecnym parkiecie. Jako ostatni zdjęty został Próchnik w 2019 roku.

Obecnie łączna wartość obrotów GWP sięga prawie 300 mld złotych, a łączna kapitalizacja 415 notowanych spółek przekroczyła 1,3 bln złotych.

Znaczenie Giełdy dla krajowej ekonomii

Na GPW notowanych jest wiele spółek, zarówno tych polskich, jak i zagranicznych. Giełda pełni kluczową rolę w rozwoju gospodarki kraju, umożliwiając spółkom pozyskiwanie kapitału na rozwój oraz uczestnictwo inwestorów w sukcesie tych spółek. Wartość poszczególnych spółek oraz całej giełdy zależy od wielu czynników, takich jak kondycja gospodarki, wyniki finansowe spółek oraz nastroje inwestorów. Giełda pełni również ważną funkcję informacyjną, dostarczając inwestorom aktualne dane dotyczące spółek notowanych na giełdzie.

Jak inwestować w akcje na GPW w Warszawie?

Podpowiemy, jak w kilku prostych krokach każdy może zacząć inwestować na giełdzie. Po pierwsze, należy otworzyć rachunek inwestycyjny u jednego z brokerów. Brokerzy są pośrednikami w handlu akcjami na GPW, to dzięki im platformom inwestycyjnym dokonujemy transakcji. Ważne jest jednak, aby podejść do wyboru inwestycji z rozsądkiem i odpowiednią wiedzą. Inwestycje na GPW wiążą się z ryzykiem, dlatego niezwykle istotne jest świadome podejście do inwestycji, dywersyfikacja portfela oraz śledzenie informacji o rynku. Rachunek inwestycyjny u brokera umożliwia dokonywanie operacji kupna i sprzedaży akcji oraz innych instrumentów finansowych na GPW.

Obecne instrumenty finansowe, w które możemy zainwestować

Na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie można handlować wieloma instrumentami finansowymi. Pierwszym i najważniejszym są akcje 415 spółek. Oprócz tego można inwestować w obligacje skarbowe (zarówno w złotówkach, jak i w euro), obligacje korporacyjne i inne. Od kilku lat można także inwestować w fundusze ETF. Giełda papierów wartościowych oferuje również inwestycje w instrumenty pochodne, takie jak kontrakty terminowe i opcje.

Dodatkowo, na GPW dostępne są także inne instrumenty finansowe, takie jak strukturyzowane produkty inwestycyjne, certyfikaty inwestycyjne czy jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.
Ważne jest, aby przed rozpoczęciem inwestycji na GPW zdobyć wiedzę na temat konkretnych instrumentów finansowych, zrozumieć ich charakterystykę, ryzyko i potencjalne korzyści. Inwestowanie na GPW wymaga nauki, zdobywania wiedzy i doświadczenia.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.