Kobieta przed komputerem pracuje w biurze

Gewerbe i umowa o pracę jednocześnie – czy to się opłaca?

Przynależność Polski do Unii Europejskiej decyduje o tym, że nasi rodacy mają możliwość zakładania własnych firm także poza granicami kraju. To rozwiązanie okazuje się szczególnie popularne w kontekście emigracji zarobkowych do Niemiec, gdzie coraz częściej Polacy decydują się na otworzenie Gewerbe, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej. Polscy przedsiębiorcy z rosnącym przekonaniem wybierają pracę na własny rachunek, ale znaleźć można również takie osoby, które zakładają Gewerbe, pozostając jednocześnie na umowie o pracę. Czy taka decyzja jest opłacalna? Czym różnią się te dwie formy zatrudnienia? Co warto wybrać, planując dłuższy pobyt za zachodnią granicą?

Najważniejsze różnice między Gewerbe a umową o pracę

Gewerbeanmeldung, powszechnie znany w skróconej wersji Gewerbe, jest wpisem do ewidencji działalności gospodarczej w Niemczech. Najczęściej dotyczy obszarów takich jak przemysł, usługi, rzemiosło lub handel. Aby otrzymać status firmy, należy uprzednio dopełnić kilku formalności. Do jej założenia niezbędna jest kserokopia dowodu osobistego oraz pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej. Następnie należy złożyć stosowny wniosek w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt) w celu dokonania rejestracji firmy. Gewerbe dla wielu rodzimych przedsiębiorców jawi się jako korzystne rozwiązanie przede wszystkim z dwóch kluczowych względów:

  • jednoosobową działalność gospodarczą na terenie Niemiec można założyć bez meldunku (wystarczy w tym celu tylko adres siedziby firmy);
  • przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się opłacać składki, mogą liczyć w przyszłości na wysoką emeryturę.

Należy zaznaczyć, że niemieckie prawo dopuszcza możliwość bycia zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przy jednoczesnym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Zasada ta odnosi się również do osób, które są zatrudnione w jednym państwie Unii Europejskiej, a prowadzą Gewerbe w innym kraju członkowskim. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami zatrudnienia?

Wynagrodzenie

Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę rozliczane są na podstawie stałej stawki godzinowej. W przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą w Niemczech, najczęściej wynagrodzenie przyznawane jest za określone dzieło, a nie za czas pracy. Konkretną kwotę negocjują oni zatem ze zleceniodawcą.

Sposób rozliczania za pracę

Pracownicy na umowie o pracę otrzymują należne wynagrodzenie zazwyczaj co miesiąc lub co tydzień, dostając od pracodawcy rozliczenie płacy. W obowiązku zatrudniającego są wszelkie składki na ubezpieczenie itp. Natomiast osoby przebywające na Gewerbe wystawiają rachunki za wykonaną pracę, a wysokość ostatecznego zysku poznają dopiero po zapłaceniu wszystkich zobowiązań.

Rezygnacja z pracy

Zamknięcie Gewerby następuje po złożeniu odpowiedniego wniosku (wraz z opłatą) do urzędu ds. gospodarki. Natomiast w przypadku osób na umowie o pracę na czas nieokreślony wystarczy, że złożą one odpowiednio wcześniej pisemne wypowiedzenie. Jeśli z kolei umowę podpisano na czas określony i jej koniec następuje wraz z upływem tego okresu, wówczas nie ma potrzeby dostarczania dodatkowego wypowiedzenia.

Umowa o pracę może być dla niektórych nieco wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcesz dodatkowo spróbować swoich sił w pracy na własny rachunek w Niemczech, warto rozważyć założenie Gewerbe. Jest to bowiem jedna z najkorzystniejszych form zatrudnienia, a jej założenie nie jest przesadnie skomplikowanym procesem. Warto jednak przy tym pamiętać, że własna firma to nie tylko obietnica większego zarobku, ale także zdecydowanie większa odpowiedzialność.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.