Nauka języków obcych
Źródło: Pixabay.com

Dlaczego warto uczyć się języków?

Powszechna globalizacja sprawiła, że oprócz fizycznych umiejętności ważną rolę zaczął odgrywać proces komunikacyjny, a konkretnie znajomość języków obcych. Okazało się, że pracodawcy, wśród najczęstszych wymagań odnośnie pracowników, zaczęli stawiać znajomość języków – nie jednego czy dwóch. Im więcej, tym lepiej. Pracownik, będący poliglotą stał się najcenniejszym dobrem, jakie firma może pozyskać. Wszystko dzięki temu, że jego umiejętności komunikacyjne umożliwiają formie otwieranie się na nowe rynki i zdobywanie coraz to nowych klientów. Język stał się więc talentem, cenionym niejednokrotnie bardziej niż talenty, pożądane w danej branży.

Dlaczego znajomość języków jest tak ważna dla pracodawcy?

Przede wszystkim pracownik, znający języki obce jest w stanie komunikować się z kontrahentami, zagranicznymi współpracownikami oraz potencjalnymi klientami. Kurs języków obcych umożliwia nabycie umiejętności, które będą często wykorzystywane w praktyce.

Nie są to zdolności, które dobrze prezentują się jedynie na certyfikacie ukończenia kursu. Codzienne funkcjonowanie korporacji czy danej działalności, opiera się na komunikacji werbalnej – z klientami, współpracownikami i kontrahentami. Dzięki nauce języków obcych w takich miastach, jak np. Poznań, rozwija się wiele osób, których kariera dynamicznie się rozwija i umożliwia im samorealizację. 

Nauka języków obcych
Źródło: Pixabay.com

Czy warto, z punktu widzenia pracownika, inwestować w naukę języków obcych?

Języki obce już nigdy nie przestaną być potrzebne – ich znajomość, to nie przemijający trend, który minie na początku kolejnego roku czy w następnym kwartale. Znajomość języków obcych będzie pożądana na rynku pracy najprawdopodobniej już zawsze. Wszystko dlatego, że obecnie nie istnieją już rynki gospodarcze, skupiające się w obrębie jednego kraju. Nie mamy także obowiązku pozostawania w swoim kraju i robienia w nim kariery.

Otwartość granic oraz rynków krajowych sprawia, że możemy szukać pracy tam, gdzie chcemy, a skorzystanie z kursów języków obcych, na przykład tych prowadzonych przez wykwalifikowaną szkołę językową – http://www.alfadirect.pl/o-szkole/dlaczego-my, sprawia, że ten wybór nie jest niczym ograniczony. Dzięki nauce języków obcych możemy pracować na zasadach, które nam pasują, wybierając najkorzystniejsze oferty.

Zawody, w których znajomość języków obcych nie jest atutem, a koniecznością

Poza tym, że kurs języków obcych poszerza nasze horyzonty i podnosi nasze kwalifikacje zawodowe, robi on coś znacznie więcej. Dlaczego warto uczyć się języków obcych? 

Ponieważ dają dostęp do zawodów, w których nauka języków obcych jest koniecznością. Należą do nich takie zawody jak:

  • tłumacz,
  • dyplomata,
  • podróżnik (dziennikach, fotoreporter) – w ich wypadku znajomość języków obcych sprawia, że mogą pracować w różnych częściach świata, mogąc pozyskiwać informacje wprost ze źródła,
  • zawody, związane z turystyką i hotelarstwem – przewodnik, recepcjonista, aby móc porozumiewać się z klientami musi biegle znać języki.

Istnieje wiele dodatkowych zawodów, które wymagają znajomości języków obcych. Bez względu na to, jaką profesję wybierzemy warto pamiętać o tym, że znajomość języków obcych znacznie ułatwia proces przebranżowienia się. Dzięki niej możemy w każdej chwili zmienić kraj, w którym pracujemy oraz firmę, ponieważ języki obce są pożądane w wielu dziedzinach. Taki pracownik będzie więc na tyle cenny, że pracodawca chętnie nauczy go nowych rzeczy.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto uczyć się języków obcych, została już wcześniej wskazana – bo czyni nas to niesamowicie atrakcyjnymi w oczach pracodawców. Znacznie podnosi nasze kwalifikacje i umożliwia nam staranie się o lepsze zarobki. Nie są to jednak jedyne zalety – mieszkanie w miastach wielokulturowych i wielonarodowych jak np. Poznań sprawia, że spotykamy ciekawy ludzi z innych krajów. 

Dzięki nauce języków obcych możemy z łatwością się z nimi porozumiewać, poznawać ich punkt widzenia, historię ich krajów. Nauka języków, to także samorozwój – możemy rozwijać się na płaszczyźnie fizycznej i duchowej, jednak nigdy nie należy zapominać o nauce, która powinna nam towarzyszyć całe życie. Jest to trening dla naszego umysłu, pozwalający mu pozostać w dobrej kondycji. 

Autor artykułu:
Mofi – studentka prawa,
pasjonatka i propagatorka zdrowego stylu życia.

Źródło:

  • https://camridge.com/.

About the author

Redakcja

View all posts

1 Comment

  • Dzisiejszy świat wymaga od każdego z nas znajomości obcego języka. I nic w tym dziwnego. Mieszanie kultur, ciągłe migracje… Wszystko to sprawia, że musimy być elastyczni, a także znać przynajmniej jeden język obcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.