Męzczyzna pracuje w nowoczesnym biurze rachunkowym

Dlaczego nowoczesne biuro rachunkowe to nie tylko rozliczanie faktur?

Nowocześnie działające biura rachunkowe nie ograniczają się tylko do rozliczania faktur. Mają bowiem do zaoferowania klientom prowadzenie księgowości firmy, ale też szereg innych usług.

Biuro rachunkowe – usługi księgowe i obsługa kadr

Odciążenie przedsiębiorcy od spraw księgowych i kadrowych to podstawowy cel działalności biur rachunkowych. Stąd w ich ofercie znaleźć można zarówno:

  • prowadzenie księgi przychodów i rozchodów,
  • obsługę podmiotów rozliczających się na zasadach ryczałtu,
  • prowadzenie księgowości pełnej, czyli ksiąg rachunkowych,
  • prowadzenie księgowości fundacji i stowarzyszeń.

Coraz chętniej biurom rachunkowym zlecana jest także obsługa kadr i płac. Jakie działania mieszczą się w pakiecie takich usług? Są to przede wszystkim:

  • prowadzenie i ewidencja czasu pracy pracowników,
  • prowadzenie, w tym archiwizacja akt osobowych pracowników,
  • rozliczanie różnego rodzaju urlopów przynależnych pracownikom,
  • nadzorowanie terminów i kierowanie na okresowe badania lekarskie,
  • wykonywanie wszelkich czynności związanych z nawiązaniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.

Profesjonalna księgowa zajmuje się także wysyłaniem stosowanych deklaracji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy Urzędu Skarbowego. Wskaże także na dostępne w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozwiązania i w razie potrzeby przeprowadzi proces pozyskania dofinansowania.

Indywidualne podejście do prowadzenia księgowości

Dzisiejsi przedsiębiorcy oczekują jednak od biura rachunkowego czegoś więcej niż prowadzenia księgowości i kadr. Kluczowe wydaje się być indywidualne podejście do potrzeb klienta. Stąd powszechnie stosowaną praktyką powinno być dedykowanie każdej firmie doradcy-księgowego, który odpowiedzialny jest za obsługę danego klienta. To on pozostaje z klientem w kontakcie – co ważne, forma powinna zostać indywidualnie ustalona – oraz przekazuje informacje o obiegu dokumentów, odpowiada na ewentualne pytania i wątpliwości.

Indywidualne podejście do potrzeb klienta powinno się przejawiać także we wspólnym poszukiwaniu optymalnych rozwiązań. Należy pamiętać, że przepisy prawa dają wiele możliwości, konieczne jest jedynie umiejętne ich stosowanie. Dlatego tak ważne jest poznanie przez dedykowanego doradcę-księgową specyfiki działania firmy, planów związanych z jej rozwojem, niekiedy także prywatnych spraw przedsiębiorcy. Biura rachunkowe działające w oparciu o takie zasady, dające poczucie rzetelnie prowadzonej księgowości i innych spraw firmy cieszą się dziś największym zaufaniem klientów. Takimi regułami kieruje się m.in. biuro rachunkowe 5 plus consulting (5-plus.com.pl).

Księgowa a usługi doradcze

Doradztwo podatkowe to bardzo szerokie pojęcie – wybór optymalnej formy opodatkowania, chęć reorganizacji firmy, zmiana sposobu prowadzenia działalności gospodarczej, to tylko niektóre spośród spraw, w których doradztwo profesjonalnego doradcy podatkowego może okazać się przydatne. Niejedno biuro rachunkowe może także poprowadzić przez cały proces zakładania firmy – czy to jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też wybranego rodzaju spółki.

Mimo że księgowa nie jest stricte doradcą podatkowym, swoją wiedzą i doświadczeniem może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów, nie wchodząc przy tym w kompetencje  ustawowo przewidziane dla tego podmiotu. Warto także pamiętać, że wiele biur rachunkowych współpracuje z wyspecjalizowanymi doradcami podatkowymi, a także biznesowymi, prawnymi lub finansowymi i chętnie koordynuje na rzecz swoich klientów działania takich specjalistów.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.