Kobieta i mężczyzna w kawiarni rozmawiają o onboardingu.

Onboarding – jak wygląda i co powinien zawierać?

Zatrudnienie nowego pracownika nie jest łatwym zadaniem, jednak trzeba pamiętać również o tym, że taką osobę należy odpowiednio wdrożyć. Jeśli przedsiębiorca nie zadba o adaptacje, poziom wydajności nowego członka zespołu może być bardzo mały, a istnieje również możliwość, że sam pracownik nie odnajdzie się w nowym otoczeniu i szybko zrezygnuje z pracy.

Czym dokładnie jest onboarding?

Pojęcie to było znane już w latach 70. XX wieku, jednak z czasem jest coraz bardziej udoskonalane i dopasowywane do aktualnych potrzeb organizacji. Powstają nawet specjalne akademie onboardingu, których celem jest pomoc dużym firmom w usprawnieniu procesu wdrażania pracowników w formie specjalnych aplikacji. Chodzi tu przede wszystkim o to, żeby nowy pracownik jak najlepiej zaaklimatyzował się w otoczeniu. Dodatkowo wiedza, którą się mu przekazuje, musi być podana w przyjemny sposób, co zwiększy jego wydajność i sprawi, że zdobędzie nowe umiejętności znacznie szybciej i łatwiej. Aklimatyzacja zazwyczaj rozgrywa się na takich poziomach, jak: poziom strukturalny, proceduralny i socjalizacyjny. W zależności od potrzeb firmy, działania onboardingowe przyjmują więc różne formy.

Co powinien zawierać onboarding?

Zadaniem onboardingu jest przede wszystkim przedstawienie nowemu pracownikowi najważniejszych obszarów związanych z funkcjonowaniem danego przedsiębiorstwa. Istnieją cztery główne etapy wdrażania nowo zatrudnionych osób, a są to: compliance, clarification, culture i connection. Chodzi w nich o dostarczenie informacji na temat procedur, wyznaczenie ogólnych celów i zadań pracownikowi, zaprezentowanie kultury organizacyjnej w kwestiach formalnych, jak i nieformalnych oraz dbałość o zjednoczenie nowej osoby z resztą zespołu. Głównym celem przedsiębiorstwa jest zatrzymanie pracowników w firmie i wpływ na ich rozwój. Proces wdrażania może być dla niektórych niezwykle trudny i stresujący, dlatego odpowiednie rozwiązania pozwolą każdemu nowemu pracownikowi przejść przez ten etap szybciej i osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty w pracy po procesie wdrożenia.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.