Srebrny gwizdek sygnalisty na czerwonym sznureczku
isolated metal Whistle, sport concept

Aplikacja dla sygnalistów – czego warto używać

Artykuł partnera.

Sygnaliści odgrywają coraz większą rolę w dzisiejszym świecie. Dzięki nim możliwe jest zgłaszanie nieprawidłowości, nadużyć i naruszeń prawa, a także zwiększenie przejrzystości i uczciwości w różnych dziedzinach życia. Jednym z najważniejszych narzędzi dla sygnalistów są aplikacje lub systemy pozwalające na zgłaszanie incydentów.

W tym artykule przedstawiamy jakie atrybuty powinna zapewniać aplikacja dla sygnalistów:

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest kluczowe dla zgłaszających. Aplikacja dla sygnalistów powinna zapewnić ochronę przed represjami, dyskryminacją lub innymi zagrożeniami, które mogą się pojawić w momencie  ujawnienia nazwiska czy innych danych osobowych. Dlatego warto szukać aplikacji oferujących szyfrowanie danych oraz umożliwiających anonimowe zgłaszanie problemów. Ważne jest również, aby aplikacja pozwalała na dostęp tylko dla uprawnionych osób, aby uniknąć wycieku poufnych informacji.

Łatwość i szybkość dokonywania zgłoszeń

Sygnaliści powinni mieć łatwy i szybki dostęp do aplikacji, która umożliwia im szybkie zgłaszanie problemów. Aplikacja powinna mieć prosty i intuicyjny interfejs. Dobrze, jeśli aplikacja oferuje automatyczne powiadomienia o statusie zgłoszenia i postępach w prowadzonej sprawie. Dzięki temu zgłaszający zna i wie na jakim etapie procesu jest i co dzieje się z jego zgłoszeniem.

Dostępność

Aplikacja dla sygnalistów musi być dostępna dla każdego, kto potrzebuje zgłosić problem (naruszenie czy incydent). Dobrze, jeśli jest dostępna  na różnych platformach i urządzeniach.

Zgodność z prawem

Aplikacja dla sygnalistów musi być zgodna z faktycznie obowiązującym prawem i być aktualizowana wraz z jego zmianami.

Aplikacja dla sygnalistów

Ułatwiać zarządzanie ryzykiem

Aplikacja dla sygnalistów może w znaczący sposób wesprzeć proces zarządzania ryzykiem, dostarczając niezbędne informacje i dane do analizy. Dzięki statystykom możemy klasyfikować zgłoszenia do różnych kategorii:

  • łamanie przepisów,
  • korupcja,
  • mobbing
  • i wiele innych.

Systematyczna analiza zgłoszeń pozwala na wykrycie trendów i schematów, które mogą wskazywać na potencjalne zagrożenia dla organizacji. Dzięki temu na wczesnym etapie można podejmować odpowiednie działania korygujące, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w przyszłości.

Wnioski i podsumowanie

Podsumowując w każdej organizacji powinna znaleźć się aplikacja lub system pozwalający zgłaszać incydenty tym bardziej, że w coraz większym stopniu obliguje do tego aktualne prawo. Wiele z tych wymienionych cech ma aplikacja – sygnalista.net, która umożliwia łatwe i automatyczne zgłaszanie nieprawidłowości, a także dostarcza danych i informacji do analizy ryzyka.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.