Mama z dzieckiem na rękach zastanawiająca się czy wybrać nianię czy żłobek
Źródło: Pixabay.com

Żłobek czy niania – co powinna wybrać pracująca mama?

Prawie każda mama prędzej czy później stanie przed tym dylematem. Co zrobić z dzieckiem, gdy wrócę do pracy? Czy lepszym wyborem będzie zatrudnienie niani, czy też zdecydować się na żłobek? Uważam, że odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna i jest tyle scenariuszy, ile mam zastanawiających się nad tym tematem. W tym artykule rozważymy jednak kilka podstawowych kwestii, które powinny być wzięte pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o sposobie opieki nad małym dzieckiem.

Indywidualne cechy dziecka i jego emocjonalne potrzeby

Wszystkie dzieci są pod pewnymi względami do siebie podobne, ale jednocześnie każdy maluch jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby. Temperament dziecka objawia się już na wczesnym etapie niemowlęcym, co mogą zaobserwować głównie rodzice czy inne osoby z najbliższego otoczenia.

To fascynujące, w jaki sposób już miesięczny maluszek potrafi przejawiać zakodowane w nim genetycznie indywidualne cechy osobowości. I tak, jedno dziecko będzie spokojnie i miarowo sączyć mleko z piersi matki, a posadzone na podłodze skupi się na obserwacji wszystkiego dookoła, podczas gdy inny maluszek w tym samym wieku nie będzie potrafił wytrzymać chwili w bezruchu, nawet podczas karmienia.

Aby rozwiązać wynikające z temperamentu dziecka problemy z żywieniem, przydana może okazać się pomoc doradcy laktacyjnego. Przyszła mama pierwszych informacji na ten temat zaczerpnie zapewne też w szkole rodzenia, na przykład tej w Warszawie – https://www.szkola-rodzenia.pl/konsultacje-laktacyjne.

O ile jednak szkoła rodzenia i doradca laktacyjny pomogą rozwiać wiele wątpliwości przyszłych i świeżo upieczonych rodziców, o tyle nie ma instytucji, która pomogłaby wybrać optymalny sposób opieki nad dzieckiem.

Zaufana niania dla małego wrażliwca

W jaki sposób temperament dziecka może mieć przełożenie na podjęcie decyzji o sposobie opieki?

Trzeba wziąć pod uwagę, że indywidualne cechy dziecka wpływają bezpośrednio na jego zachowanie oraz na to, w jaki sposób należy zaspokajać jego emocjonalne potrzeby. Dzieci bardziej wrażliwe i uczuciowe wymagają więcej uwagi i bezpośredniego zaangażowania opiekuna, niż ich mniej wrażliwi koledzy.

Oczywiste jest, że każde małe dziecko musi być stale pod czujnym okiem osoby dorosłej, bo tylko dzięki temu będzie w pełni bezpieczne, jednak jedne maluszki wymagają zdecydowanie więcej interwencji, niż inne. Jeżeli jesteś mamą brzdąca bardzo wrażliwego i uczuciowego, czy też niezwykle ruchliwego i energicznego, powinnaś zastanowić się nad tym, czy żłobek, do którego ewentualnie trafiłaby Twoja pociecha, będzie w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę.

Dużo zależy od empatii i podejścia opiekunek oraz ich ilości przypadającej na jedno dziecko. Jednak w przypadku tych bardziej wymagających maluchów żaden żłobek nie zastąpi opieki jeden do jednego, więc zaufana niania może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Czy jednak łatwo jest znaleźć odpowiednią osobę na stanowisko niani dla naszej ukochanej pociechy?

Z badań, przeprowadzonych na grupie rodziców, wynika, że głównym powodem umieszczenia dziecka w żłobku, zamiast powierzenia go pod opiekę niani, może być brak zaufanego opiekuna. W żłobku natomiast pracują co do zasady wykwalifikowane opiekunki, które dla wielu rodziców mogą być wystarczającym gwarantem właściwej opieki dla ich dziecka.

Kwestie finansowe

Nie oszukujmy się, kwestie finansów dla większości rodziców podejmujących decyzję między nianią a żłobkiem, to kwestie kluczowe. Nawet przy najszczerszych chęciach, nie każdego stać na zapewnienie dziecku opieki indywidualnej.

Ile kosztuje niania?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od miejsca w którym mieszkamy. W większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk koszty opiekunki będą znacznie wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Z pewnością też żłobek, zwłaszcza publicznego, jest wyborem sporo tańszym od zatrudnienia zaufanej niani na cały etat. Średni koszt żłobka publicznego to wydatek rzędu kilkuset złotych, natomiast wynagrodzenie niani może wynieść nawet około 2.000 zł lub więcej.

W przypadku żłobka trzeba też pamiętać o tym, żeby podjąć decyzję o zapisaniu do niego dziecka z dużym wyprzedzeniem. W Warszawie i innych dużych miastach, aby dziecko miało szansę dostać się do publicznego żłobka, powinno zostać do niego zapisane w zasadzie jeszcze przed urodzeniem. Jeżeli spóźnimy się z zapisaniem pociechy do żłobka, wówczas kwestia finansowa będzie wymagała odpowiedzi na pytanie ile kosztuje niania i czy będzie tańsza niż żłobek prywatny, w którym koszty mogą być wyższe niż w placówce publicznej.

Dziecko pod opieką niani
Źródło: Pixabay.com

Pamiętajmy też, że rzeczywiste finanse w rodzinie powiększonej o nowego jej członka mogą znacznie odbiegać od zaplanowanego wcześniej budżetu. Gdy już na świecie zawita maluszek, wraz z nim pojawiają się też nieplanowane wcześniej wydatki. Prywatne wizyty lekarskie, porady doradcy laktacyjnego, płatne opcje szczepionek, to tylko niektóre przykłady niezaplanowanych wydatków. Podejmując rodzinne decyzje finansowe warto zawsze pamiętać o zabezpieczeniu dodatkowych środków finansowych.

Komfort psychiczny rodziców

Jak zaznaczyłam na wstępie, nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie co jest lepszym wyborem – żłobek czy niania. Dużo zależy od tego, z którą opcją rodzice dziecka będą czuli się najlepiej, jakie rozwiązanie odpowiada im organizacyjnie i zapewni największy komfort psychiczny. Każdy też może kierować się nieco innymi kryteriami. Dla jednych najistotniejsze będzie to, aby ich maluszek wychowywał się w zaciszu domowym pod czujnym okiem zaufanej niani, dla innych zaś to kwestie finansowe będą tym, co przesądzi o posłaniu dziecka do żłobka publicznego. Przed podjęciem decyzji zdaj sobie sprawę mamo (i tato), że decyzja, którą podejmiesz będzie dobra, bo kierując się miłością do swojego dziecka podejmiesz decyzję najlepszą z możliwych. Już w szkole rodzenia przyszli rodzice powinni być uświadamiani odnośnie tego, że ich emocje i komfort psychiczny są bardzo ważne na całym etapie wychowywania dziecka. W końcu szczęśliwa mama (i tata), to szczęśliwe dziecko!

Jeżeli dziecko nie dostanie się do żłobka, a nie stać nas na nianię, warto rozważyć też inną opcję opieki. Z prośbą o opiekę nad dzieckiem można zwrócić się do kogoś znajomego (np. sąsiadki), czy też członka rodziny (np. cioci będącej na emeryturze), o ile taka relacja nie będzie stanowiła dla nas bariery. Pamiętajmy jednak, że łatwiej będzie egzekwować preferowane przez nas zachowania od osoby obcej, profesjonalnie zajmującej się opieką nad dziećmi, niż od kogoś nam znajomego i bliskiego. Dużo zależy też od tego gdzie mieszkamy – w Warszawie łatwiej może być znaleźć nianię, niż angażować kogoś z rodziny, zwłaszcza mieszkającego w znacznej odległości od nas.

Podsumowanie

Dokonując wyboru pomiędzy nianią a żłobkiem, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, takich jak:

  • Ile kosztuje niania, a ile żłobek?
  • Czy znajdę zaufaną osobę do osobistej opieki nad dzieckiem?
  • Co będzie najlepsze dla mojego dziecka?
  • Z jakim wyborem ja będę czuć się najlepiej?

Oprócz tego pamiętaj, że każda rodzina jest inna i masz prawo podjąć decyzję zgodną z własnymi przekonaniami. Nie sugeruj się tym, co zrobiły koleżanki, ani tym co podpowiadają inni, nawet najbardziej życzliwi. Poza tym, jeżeli okaże się, że wybór opieki nad dzieckiem nie był trafiony, zawsze można go zmienić.

Autor:
Agnieszka Szczęsna.
Szczęśliwa żona i mama rocznego brzdąca.
Miłośniczka greckiego morza i słońca,
zawodowo realizująca się w słowie pisanym.

Źródło:

  • I. Kopaczyńska, A. Olczak, Wybrane problemy opieki i edukacji dzieci do trzeciego roku życia, 2016.

 

About the author

Redakcja

View all posts

1 Comment

  • Ja tam i tak wybrałabym żłobek. Od najmłodszych lat wówczas przyzwyczaja się dziecko do uczęszczania do przedszkoli, a co więcej, myślę, że w żłobku dziecko bardzo szybko się rozwija.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.