Kobieta z mężczyzną załozyli spółke cywilną

Wszystko, co musisz wiedzieć o spółce cywilnej!

Chcesz założyć spółkę cywilną? Zanim zabierzesz się do rzeczy, dowiedz się wszystkiego o tej formie prowadzenia działalności.

Założenie i rejestracja

Spółka cywilna może zostać założona przed dwie osoby fizyczne (bądź więcej) lub też osoby prawne. Sama w sobie nie posiada jednak osobowości prawnej, o czym warto pamiętać. Jako podstawę do założenia spółki uznaje się zawarcie umowy między wspólnikami. Musi być ona sporządzona na piśmie. Konieczne jest także, by zawarte zostały w niej:

  • Informacje o wspólnikach;
  • Cel, który spółka będzie realizować;;
  • Wkłady wspólników;
  • Podział zysków;
  • Reprezentacja spółki;
  • Nazwa spółki, siedziba i okres, na jaki jest zawarta;
  • Data zawarcia umowy.

Oczywiście im bardziej szczegółowa będzie to umowa, tym lepiej. Wspólnicy mogą na przykład uwzględnić w niej szczegółowe reguły współpracy.

Każdy ze wspólników, który jest osobą fizyczną, musi zgłosić spółkę do CEIDG, zanim rozpocznie działalność w ramach spółki. W bardzo łatwy sposób można zrobić to przez Internet. Konieczne jest także zgłoszenie się do GUS i złożenie deklaracji w US oraz zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych. Spółka powinna otrzymać numer REGON oraz NIP.

Współwłasność majątku

Majątek spółki cywilnej jest współwłasnością wszystkich wspólników. Spółka sama w sobie nie może być właścicielem wkładu, który został wniesiony przez wspólników – nie posiada ona bowiem podmiotowości prawnej. Wspólnik jest właścicielem całego majątku, nawet jeśli jego wkład był niewielki. Jest to istotne także pod kątem ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Spółka cywilna jest formą prowadzenia działalności, która wymaga poniesienia nieograniczonej odpowiedzialności całym posiadanym majątkiem osobistym. Jeśli spółka jest zadłużona, każdy wspólnik – solidarnie – odpowiada za to zadłużenie. Co więcej, wierzyciel może dochodzić swoich roszczeń od wybranego przez siebie wspólnika. Może ubiegać się o zwrot należności proporcjonalnie od każdego bądź tylko od jednego ze wspólników. To często przeraża osoby zakładające spółkę cywilną.

Założenie spółki cywilnej może wydawać się skomplikowane. Dlatego zamiast robić to samodzielnie, możesz skorzystać z Mylegalstore spółki na sprzedaż, gdzie kupisz gotową, czekającą już na ciebie spółkę. To łatwe rozwiązanie, które pozwala ci sporo czasu.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.