Studia online funkcjonują na wybranych uczelniach od wielu lat, ale dopiero w dobie pandemii wiele osób zainteresowało się taką formą kształcenia. Choć ma ona wielu zwolenników, nie brakuje również przeciwników, którzy głoszą szkodliwą opinię, iż studia online nie mogą równać się z tradycyjnymi. Dziś, w dobie wysoko rozwiniętej technologii, większość argumentów owych przeciwników można bardzo łatwo obalić. W niniejszym artykule udowadniamy, że nauczanie zdalne może być tak samo wartościowe, jak to w formie tradycyjnej.
Studia online są cenne nie tylko dziś
Pandemia wymusiła na nas edukację zdalną, ale warto pamiętać, że forma ta jest niezwykle istotna nie tylko w trudnych czasach. Utrudnienia w dostępie do tradycyjnej edukacji to codzienny problem wielu ludzi – samotnych matek, osób z niepełnosprawnościami, pracujących, którzy chcą się kształcić. Dzięki studiom online mogą oni zdobywać wykształcenie bez wychodzenia z domu, co jest ogromnym ułatwieniem. Krzywdzące wydaje się więc mówienie, że takie studia nie są w pełni wartościowe – zwłaszcza, że nie pokrywa się to z rzeczywistością.
Zalety studiów online
Poza wspomnianym wyżej dostępem do edukacji, studia online mają o wiele więcej zalet. Jedną z nich są ruchome godziny nauki – sami decydujemy, kiedy mamy na nią czas i nie musimy trzymać się ściśle określonego planu. Dzięki temu możemy dostosować sobie najlepsze warunki do nauki; jeżeli lepiej chłoniemy wiedzę rano, warto uczyć się właśnie wtedy. Jeśli jesteśmy nocnymi markami, dostosujmy tryb tak, by był on dla nas optymalny. To duża wartość dodana, bo gwarantuje nam pełną efektywność nauki, w przeciwieństwie do studiów tradycyjnych, w których musimy dostosować się do z góry ustalonego uczelnianego planu zajęć.
Aby móc uczestniczyć w studiach online, nie musimy instalować żadnego dodatkowego oprogramowania. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu – do wszystkich zasobów dostaniemy się za pośrednictwem przeglądarki. Materiały są dostępne w jednym miejscu, co również upłynnia proces nauki.
Nauka online pozwala nam też wracać do konkretnych zagadnień w dowolnym momencie. Dzięki temu możemy powtarzać sobie konkretne tematy kiedy tylko mamy na to czas i ochotę.
Rozwiewamy wątpliwości, czyli dlaczego studia online nie są gorsze od tradycyjnych?
Głównym argumentem przeciwników studiów online jest rzekomo utrudniony kontakt studentów z dydaktykami. Nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości – kontakt odbywa się bardzo płynnie, za pośrednictwem Internetu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku ewentualnych wykładów online, w których studenci mogą uczestniczyć tak samo przed kamerką, jak i w auli.
Program studiów online nie różni się od tego, jaki jest realizowany podczas tradycyjnych studiów. Inna jest jedynie forma, która może być dostosowana do internetowego trybu studiów, a to niesie za sobą szereg korzyści.
Przez internet nie nauczymy się mniej. Koniec końców, wszystko zależy od nas i naszych chęci do nauki. Bez motywacji i samodyscypliny nie nauczymy się zbyt wiele ani na studiach online, ani na tradycyjnych.