Robienie m-płatności na laptopie w biurze

Na czym polegają m-płatności?

Artykuł partnera.

Urządzenia mobilne bardzo często wykorzystywane są przez użytkowników do opłacenia należności w sklepach stacjonarnych i w obrębie internetowych platform sprzedażowych. Ich największą zaletą jest prostota obsługi, dlatego warto znać mechanizm działania operacji.

Czym są m-płatności?

Płatności mobilne stanowią bezgotówkowe transakcje dokonywane za pomocą smartfona, tabletu lub technologii SMS, NFC, USSD i WAP. Do ich realizacji niezbędna jest łączność z siecią telekomunikacyjną. Płatności mobilne pozwalają na zakup towarów lub usług oraz przekaz środków finansowych między rachunkami bankowymi kupującego i sprzedawcy. W ich obrębie wyróżnia się operacje zdalne oraz zbliżeniowe. Pierwsze z nich polegają na połączeniu między telefonem komórkowym a serwerem za pośrednictwem wiadomości lub sieci. Premium SMS stosuje się zazwyczaj w przypadku zakupów prasy albo materiałów video dostępnych w sieci. Osoba pragnąca pozyskać tego typu produkty, wprowadza odpowiedni kod, który zostaje następnie wysłany do sprzedającego. W odpowiedzi kupujący dostaje wiadomość zwrotną, potwierdzającą transakcję lub zawierającą ciąg liczbowo-literowy dający dostęp do wybranego materiału.

Płatności zbliżeniowe realizowane są w technologii Near-Field Communications. Opiera się ona na wykorzystaniu fal radiowych do przekazu danych w obrębie punktów, znajdujących się blisko siebie. W przypadku kart płatniczych z technologią NFC transfer pieniędzy realizowany jest po zbliżeniu środka płatniczego do urządzenia, autoryzującego transakcję. Operacje nie przekraczające 50 zł, nie wymagają wprowadzenia przez kupującego kodu PIN. Technologia NFC wykorzystywana jest ponadto w telefonach komórkowych. Dzięki niej urządzenia mogą stanowić formę mobilnych portfeli.

Bezpieczeństwo m-płatności

M-płatności pozwalają na realizację zakupów w obrębie sklepów stacjonarnych oraz sprzedażowych platform online. W celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji opracowano kilka elementarnych zasad. Wśród nich warto wskazać:

  1. możliwość wyłączenia operacji w urządzeniach,
  2. ochronę oprogramowania w przypadku ewentualnych ataków hakerów,
  3. obowiązek szyfrowania wszystkich operacji realizowanych z wykorzystaniem sieci publicznych.

Płatności mobilne stanowią rozwiązanie dostosowane do potrzeb oraz preferencji wielu klientów. Warto zatem z nich korzystać, dokonując płatności online lub punkcie stacjonarnym.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.