pies na spacerze

Kalendarium prac gospodarskich

Praca rolnika, niezmiennie od wielu wieków, determinowana jest zmiennością pór roku, faz księżyca, dobowym rytmem dnia i nocy. Innymi słowy podlega stałemu i regularnemu cyklowi, któremu przyporządkowane są konkretne, powtarzalne czynności. Co ciekawe, wraz z nastaniem druku, kalendarz rolników był, zaraz obok Biblii, najważniejszą księgą w gospodarstwach wiejskich! I tak już zostało do tej pory – rolnicy nadal sięgają do kalendarza, żeby zaplanować swoje działania.

Czym jest kalendarz rolników?

Z pewnością każdy rolnik, który lubi z wyprzedzeniem zaplanować sobie pracę i mieć uporządkowany terminarz czynności gospodarskich, posiada kalendarz rolników. Obecnie, z takiego kalendarza, oprócz tradycyjnej formy papierowej, można korzystać na stronie internetowej, a nawet w aplikacji mobilnej na telefon. Jednak, niezależnie od posiadanej formy, wciąż jego rolą jest wspieranie rolników w rozmyślnym ustalaniu robót gospodarskich, ażeby skuteczność podejmowanych działań była jak największa, a plony obfite. Jest to z jednej strony, zdawałoby się dość oczywiste, a z drugiej strony, gospodarz posiadający różnorodne uprawy musi zorganizować wiele rozlicznych czynności, do wykonania w różnych terminach, po to by zwielokrotnić ilość uzyskanych plonów. Nawet dziś, w dwudziestym pierwszym wieku, gdy rolnicy mają do dyspozycji nowoczesne zdobycze techniki, wciąż muszą podporządkować się przyrodzie i ustalać prace rolnicze z uwzględnieniem biegu pór roku.

Czy warto korzystać z kalendarza rolników?

Co ciekawe, podobnie do pierwotnej wersji sprzed wielu lat, kalendarz rolników zawiera informacje i daty dotyczące nasadzeń, siewu, nawożenia, a także całe mnóstwo wskazówek dotyczących robót polowych. Kalendarz jest bardzo przydatny również dla innych gałęzi rolnictwa. Porady, wskazówki i przydatne informacje znajdą tam również sadownicy, ogrodnicy, gospodarze zajmujący się produkcją mięsa i/lub nabiału, a nawet działkowcy i hobbyści, którzy w nieco mniejszym zakresie, ale jednak zajmują się uprawą roślin i drzewek owocowych. Kalendarze dla rolników obfitują również w ciekawe artykuły dotyczące rolnictwa, sadownictwa czy ogrodnictwa, oznaczenia ważniejszych świąt państwowych i kościelnych, a niektóre wydawnictwa umieszczają też informacje z MRiRW, KRUSu i wielu innych instytucji rolniczych.

Kalendarz biodynamiczny w kalendarzu rolników

Ostatnio coraz popularniejsze stają się kalendarze rolników zawierające kalendarz biodynamiczny. Czym on jest? To kalendarz księżycowy (oparty m.in. na fazach księżyca), różniący się od powszechnie stosowanego, słonecznego. Zgodnie z terminami w nim wyznaczonymi, w czasie gdy księżyca przybywa, powinno się siać, sadzić i zbierać owoce do bezpośredniego spożycia, a w czasie gdy księżyc maleje, wykonuje się żniwa, zbiera owoce na przechowanie, przycina się drzewa owocowe, drzewa, krzewy ozdobne i żywopłoty. Taki kalendarz jest każdego roku opracowywany na nowo.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.