Deficyt pracowników na rynku to prawdziwy problem dotykający coraz większej ilości sektorów gospodarki. Brakuje przede wszystkim specjalistów, ale także osób z wykształceniem technicznym oraz zawodowym. Firmy mają również problemy ze znalezieniem pracowników wykonujących proste prace.
Powody występowania deficytu pracowników
Jakie są powody występowania tego problemu? Przede wszystkim masowe emigracje w celu poszukiwania lepszego zarobku za granicą. Polacy najczęściej wybierają kraje zachodnie, w których poziom wynagrodzeń jest wyższy w stosunku do wykonywanej pracy.
Deficyt pracowników powoduje niechęć młodzieży do podejmowania nauki w szkołach technicznych oraz zawodowych. Według różnych źródeł średnio licea ogólnokształcące wybiera blisko 50% absolwentów szkół podstawowych. Powoduje to w ogólnym rozrachunku wysycenie rynku pracowników umysłowych i braki związane z kandydatami do pracy fizycznej.
Braki powodują również czynniki geopolityczne. Niż demograficzny to problem dotykający całą Europę i wpływa bezpośrednio na zmniejszenie liczby „rąk do pracy”. Ostatni konflikt między Rosją a Ukrainą również spowodował deficyt obywateli tego kraju na polskim rynku pracy.
Istnieją na szczęście firmy, które zawodowo pozyskują pracowników i oferują usługi z różnych branż na zasadzie outsourcingu pracowniczego.
Outsourcing pracowniczy – definicja
Outsourcing pracowniczy to wydzielenie z organizacji określonych zadań, czynności i funkcji i przydzielenie ich do realizacji w innym przedsiębiorstwie. W dużym uproszczeniu chodzi zatem o przekazanie pracowników firmie zewnętrznej, aby ci wykonywali określone w umowie zadania na jej obszarze.
Bardzo ważną cechą outsourcingu pracowniczego jest to, że między pracownikiem firmy wypożyczającej a firmą, która wypożycza usługi tego pracownika nie powstaje stosunek pracy. Do przeciwnej sytuacji dochodzi w przypadku leasingu pracowniczego – w ramach takiej umowy powstaje trójstronny układ, gdzie pracownik jest związany stosunkiem pracy z obiema firmami.
Outsourcing pracowniczy to często stosowana forma uzupełnienia luki w kadrze w firmach przemysłowych, przede wszystkim w branży automotive. Najczęściej korzysta się z outsourcingu usług dotyczących następujących stanowisk:
- wózkowych,
- kontrolerów jakości,
- pracowników produkcji,
- technologów,
- inżynierów jakości,
- techników analityków.
Outsourcing pracowniczy to wygodna forma pozyskania pracowników. Przede wszystkim. cała procedura rekrutacyjna przenoszona jest na firmę udostępniającą swoją załogę. Uproszczone jest również finansowanie takiej inwestycji – wygodne rozliczenia w formie faktur za wykonane usługi.