Męzczyzna pracuje na hali jeżdząc na wózku widłowym

Czym jest outsourcing pracowniczy?

Deficyt pracowników na rynku to prawdziwy problem dotykający coraz większej ilości sektorów gospodarki. Brakuje przede wszystkim specjalistów, ale także osób z wykształceniem technicznym oraz zawodowym. Firmy mają również problemy ze znalezieniem pracowników wykonujących proste prace.

Powody występowania deficytu pracowników

Jakie są powody występowania tego problemu? Przede wszystkim masowe emigracje w celu poszukiwania lepszego zarobku za granicą. Polacy najczęściej wybierają kraje zachodnie, w których poziom wynagrodzeń jest wyższy w stosunku do wykonywanej pracy.

Deficyt pracowników powoduje niechęć młodzieży do podejmowania nauki w szkołach technicznych oraz zawodowych. Według różnych źródeł średnio licea ogólnokształcące wybiera blisko 50% absolwentów szkół podstawowych. Powoduje to w ogólnym rozrachunku wysycenie rynku pracowników umysłowych i braki związane z kandydatami do pracy fizycznej.

Braki powodują również czynniki geopolityczne. Niż demograficzny to problem dotykający całą Europę i wpływa bezpośrednio na zmniejszenie liczby „rąk do pracy”. Ostatni konflikt między Rosją a Ukrainą również spowodował deficyt obywateli tego kraju na polskim rynku pracy.

Istnieją na szczęście firmy, które zawodowo pozyskują pracowników i oferują usługi z różnych branż na zasadzie outsourcingu pracowniczego.

Outsourcing pracowniczy – definicja

Outsourcing pracowniczy to wydzielenie z organizacji określonych zadań, czynności i funkcji i przydzielenie ich do realizacji w innym przedsiębiorstwie. W dużym uproszczeniu chodzi zatem o przekazanie pracowników firmie zewnętrznej, aby ci wykonywali określone w umowie zadania na jej obszarze.

Bardzo ważną cechą outsourcingu pracowniczego jest to, że między pracownikiem firmy wypożyczającej a firmą, która wypożycza usługi tego pracownika nie powstaje stosunek pracy. Do przeciwnej sytuacji dochodzi w przypadku leasingu pracowniczego – w ramach takiej umowy powstaje trójstronny układ, gdzie pracownik jest związany stosunkiem pracy z obiema firmami.

Outsourcing pracowniczy to często stosowana forma uzupełnienia luki w kadrze w firmach przemysłowych, przede wszystkim w branży automotive. Najczęściej korzysta się z outsourcingu usług dotyczących następujących stanowisk:

  • wózkowych,
  • kontrolerów jakości,
  • pracowników produkcji,
  • technologów,
  • inżynierów jakości,
  • techników analityków.

Outsourcing pracowniczy to wygodna forma pozyskania pracowników. Przede wszystkim. cała procedura rekrutacyjna przenoszona jest na firmę udostępniającą swoją załogę. Uproszczone jest również finansowanie takiej inwestycji – wygodne rozliczenia w formie faktur za wykonane usługi.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.