Analiza porównawcza konkurencji jest nieodłącznym elementem strategii biznesowej firm, pozwalającym im na lepsze zrozumienie otoczenia rynkowego. Jako fundamentalne narzędzie służy identyfikowaniu mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w odniesieniu do konkurencji. W dynamicznym środowisku gospodarczym umiejętność przeprowadzania analizy porównawczej staje się więc ważnym czynnikiem determinującym sukces przedsiębiorstwa. Na czym polega analiza porównawcza konkurencji i kiedy warto ją wykonać?
Na czym polega analiza porównawcza konkurencji?
Analiza porównawcza (nazywana też benchmarkingową) to proces oceny działań konkurencyjnych przedsiębiorstw funkcjonujących w danej branży. Swoim zakresem obejmuje przede wszystkim analizę ich strategii marketingowych, oferty produktowej i usługowej oraz pozycji rynkowej. Celem takiej analizy jest rozpoznanie konkurencyjnych przewag i obszarów, które wymagają poprawy pod względem efektywności i innowacyjności. Pozwala to na przygotowanie skutecznej strategii działań względem otoczenia.
Kiedy należy wykonać analizę porównawczą konkurencji?
Analiza porównawcza dostarcza firmom cennych informacji zwrotnych, które można wykorzystywać do doskonalenia działań, a tym samym osiągania coraz lepszych wyników i zwiększania konkurencyjności. Analizę warto przeprowadzać systematycznie w trakcie bieżącego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jest ona szczególnie pomocna podczas wprowadzania nowego produktu lub usług na rynek, rebrandingu marki czy też w odpowiedzi na istotne zmiany w otoczeniu rynkowym. Wykonuje się ją również przy takich decyzjach strategicznych, jak ekspansja na nowe rynki czy restrukturyzacja firmy.
Dlaczego analiza porównawcza konkurencji jest istotna?
Analiza porównawcza umożliwia firmom dogłębne zrozumienie uwarunkowań rynkowych i identyfikację aktualnych trendów. To z kolei pozwala na lepsze dostosowanie strategii do zmieniających się nieustannie warunków. Benchmarking pomaga też w identyfikacji konkurencyjnych przewag i praktyk stosowanych przez branżowych liderów, co może stanowić fundament do budowania silnej marki. Poza tym umożliwia również lepsze dostosowanie oferty do oczekiwań klientów, co jest kluczowe dla zdobycia i utrzymania ich lojalności.
W jaki sposób przeprowadzić analizę porównawczą konkurencji?
Do przeprowadzania skutecznej analizy porównawczej niezbędne jest, po określeniu głównych konkurentów rynkowych, zebranie i przeanalizowanie danych pochodzących z rozmaitych źródeł. Ważne są przede wszystkim badanie produktów i usług konkurencji, analiza opinii klientów oraz obserwacja działań marketingowych. Narzędzia takie jak analiza SWOT (mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia) służą identyfikacji kluczowych czynników wpływających na konkurencyjność na danym rynku.
Analiza porównawcza w praktyce cen transferowych
Odrębnym zagadnieniem jest natomiast analiza porównawcza (analia benchmarkingowa) ściśle związana z zagadnieniem cen transferowych. W tym przypadku głównym zadaniem tak sporządzanej analizy jest ustalenie rynkowych warunków transakcji zawieranych pomiędzy tzw. podmiotami powiązanymi.