Trudny okres na rynku kredytowym w 2023

2023 szykuje się trudny okres na rynku kredytów

2022 rok był ciężki dla kredytobiorców. Czy kolejny rok przyniesie im ulgę, czy wręcz odwrotnie – wpędzi ich w jeszcze większe problemy finansowe? Zobacz aktualne prognozy na następny okres kalendarzowy.

2023 szykuje się trudny okres na rynku kredytów – co się zmieni, co robić?

  • Inflacja wpływa na podwyższenie stóp procentowych, a te na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych.
  • Na poprawę obecnej sytuacji kredytobiorców może wpłynąć zmiana wskaźnika branego pod uwagę przy obliczaniu oprocentowania kredytów.
  • To, czy warto zaczekać z wzięciem kredytu do bardziej sprzyjających czasów, zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Inflacja a wysokość raty kredytów hipotecznych

Inflacja to wynik pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju. Jednym z narzędzi stosowanych w celu jej pokonania jest podwyższenie stóp procentowych. Choć jest to niezwykle skuteczne, niestety niesie za sobą negatywne skutki dla pewnej grupy obywateli – tych, którzy akurat spłacają kredyt. W jaki sposób rosnące stopy procentowe wpływają na kredyty hipoteczne?

Oprocentowanie kredytu składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest marża banku, którą to instytucje określają w oparciu o własną politykę. Tym samym mogą dowolnie kształtować jej wysokość zgodnie z własnymi interesami. Drugim składnikiem oprocentowania jest wskaźnik WIBOR, który to nie zależy od woli banków. Jest ustalany przez Radę Polityki Pieniężnej, czyli organ Narodowego Banku Polskiego i stanowi jedną z tych stóp procentowych, które są podwyższane w obliczu inflacji. Zatem gdy WIBOR rośnie, rośnie też rata kredytu, a z Twojego konta znika więcej pieniędzy.

W jaki sposób likwidacja WIBOR-u może wpłynąć na rynek kredytowy?

Aktualna sytuacja na rynku jasno pokazuje, że WIBOR nie jest najstabilniejszą opcją, a jego wahania mogą wywoływać kryzysowe sytuacje – takie, z jakimi obecnie zmagają się kredytobiorcy zmagający się z kolejnymi podwyżkami rat kredytu. Jednym z działań mających zapobiegać temu w przyszłości jest zmiana czynnik wskaźnikowego, która miałaby wejść w życie od 1. stycznia 2022 roku.

Czy taka zmiana będzie korzystna dla kredytobiorców? Niemal na pewno. Trudno jednak oszacować, w jaki sposób zmieni to ich sytuację, gdyż wciąż trwają dyskusje dotyczące tego, czym dokładnie można zastąpić WIBOR. Wiele wskazuje na to, że “zwycięzcą” będzie tzw. wskaźnik WKF, ale na ostateczną decyzję przyjdzie jeszcze poczekać.

Czy warto odłożyć w czasie wzięcie kredytu hipotecznego?

Obecna sytuacja na rynku kredytowych nie zachęca do zaciągania takiego zobowiązania – tym bardziej, że minie jeszcze sporo czasu zanim wszystko wróci do poziomu korzystnego dla kredytobiorców. Czy w takim razie warto brać na swoje barki tak duże zobowiązanie w tak niepewnych czasach? Tę decyzję musisz podjąć w zgodzie z własnym sumieniem.

Musisz mieć jednak świadomość tego, że obecnie znacznie trudniej dostać kredyt niż jeszcze kilka lat wcześniej. Ma to związek z tym, że stopy procentowe są tak wysokie. W związku z tym analiza zdolności kredytowej> może przebiec pozytywnie tylko wtedy, gdy Twoja sytuacja finansowa jest bardzo stabilna. W rezultacie z szansą na kredyt na wymarzone lokum mogą pożegnać się wszystkie osoby, które jeszcze niedawno mogły sobie na to pozwolić.

About the author

Redakcja

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.