Stres w pracy
Źródło: Pixabay.com

Przewlekły stres w biznesie – jak wpłynie na prowadzenie działalności?

Prowadzenie własnej działalności kojarzy się z wolnością i szeregiem korzyści. Szczególnie w sytuacji, kiedy ma się już dość swojego zwierzchnika, a współpracownicy irytują. Decyzja o tym, aby prowadzić własny biznes wydaje się w tej sytuacji bardzo atrakcyjna. Do głowy przychodzą takie myśli, że w końcu będzie się robić, to co się lubi i będzie więcej czasu na życie pozazawodowe. Dla wielu osób decyzja o tym, aby podjąć własną działalność jest nader właściwa. Jednak prowadzenie własnej firmy jest powiązane również z codziennym pokonywaniem trudności. Spowodować to może przewlekły stres, dlatego zanim do tego dojdzie warto zareagować i nauczyć się jak sobie radzić w sytuacjach wywołujących stres.

Stres, a praca zawodowa

Stres odpowiada za wiele zaburzeń funkcjonowania człowieka. Jest odpowiedzialny między innymi za takie nieprawidłowości w funkcjonowaniu jak brak snu. Naturalną formą aktywności człowieka jest praca. W zależności od tego, jakie stawiane są jej cele, praca może być źródłem zadowolenia, jak i źródłem napięcia emocjonalnego powodującego przewlekły stres. Warto wiedzieć, że stres jest normalną reakcją organizmu. W skrócie można powiedzieć, że stres jest reakcją organizmu na tak zwane stresory. Stan ten najczęściej występuje wtedy, gdy istnieje duża różnica pomiędzy wymaganiami, a możliwościami radzenia sobie z nimi.

Stres w biznesie

W biznesie stres może pojawić się z różnych powodów. Nadmiar sytuacji stresowych może doprowadzić do choroby, jaką jest depresja lękowa. Osoby doświadczające sytuacji stresowych często sięgają po różnego rodzaju używki.

Stres w biznesie może występować pod dwoma postaciami: pozytywny stres czyli eustres i negatywny stres czyli dystres. Pozytywny stres napędza do działania natomiast negatywny ogranicza zdolność podejmowania decyzji, zabiera chęć do działania. Stresogenne czynniki można klasyfikować na wiele sposobów.

Jeden z przykładów klasyfikacja Stranksa:

  • czynniki środowiskowe (na przykład: hałas, zbyt mała ilość powietrza)
  • czynniki zawodowe (na przykład: zakres obowiązków, wymagania)
  • czynniki socjalne (na przykład: kontakty ze współpracownikami)

Inny rodzaj klasyfikacji czynników stresogennych związanych typowo z pracą zawodową przedstawia D.Fontana:

  1. Problemy organizacyjne (na przykład: brak wsparcia, niedogodne i długie godziny pracy, niski prestiż, niepewność).
  2. Problemy związane z wykonywaną pracą (na przykład: trudni klienci, brak przygotowania zawodowego, odpowiedzialność, przeciążenie lub niedociążenie pracą, niemożność efektywnego działania).
  3. Specyficzne przyczyny stresu (na przykład: niejasność ról, perfekcjonizm, niewłaściwa komunikacja, praca monotonna).

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe związane ze stresemw pracy
Źródło: Pixabay.com

Wypalenie zawodowe jest jednym z najistotniejszych problemów społecznych i indywidualnych związanych z funkcjonowaniem człowieka. Dotyczy ono głównie ludzie, którzy przez dłuższy czas pracują w warunkach stresogennych. W związku z pojawieniem się wypalenia zawodowego może pojawić się problem z nadużywaniem używek, wyczerpanie, utrata apetytu, brak snu, drażliwość, izolowanie się, spadek odpowiedzialności.

Stres, a prowadzenie biznesu

Zarówno pozytywny, jak i negatywny stres w dużej mierze wpływa na prowadzenie biznesu. Skutki długotrwałego stresu mogą być dla firmy opłakane.

Negatywny stres może być powodem zmniejszenia kreatywności, obniżenia poziomu motywacji do działania, trudności w podejmowaniu decyzji. Mogą pojawiać się reakcje nie adekwatne do sytuacji, nieprawidłowe zachowania spowodowane nadmiarem używek.

Z kolei stres pozytywny może korzystnie wpłynąć na szybkość podejmowania decyzji i szybkość przyswajania nowych wiadomości. Działanie człowieka zależy od poziomu doświadczanego stresu. Stąd wniosek, że stres w biznesie jest potrzebny, ale nie może to być stres negatywny, dawkowany w zbyt dużych ilościach.

Chociaż nie ma cudownych środków na zlikwidowanie stresu, to można sobie z nim poradzić stosując kilka sprawdzonych sposobów, takich jak ruch, wystarczająca ilość snu, umiejętność relaksacji.

Artykuł napisała:
Joanna W. Szczęśliwa mama i babcia

Źródło:

 

 

About the author

Redakcja

View all posts

1 Comment

  • Stres może skończyć człowieka. Prowadzimy z mężem własny biznes i tak na prawdę najbardziej stresujące są sprawy urzędowe, co rusz nowe wymagania, jakie władza wprowadza i oczywiście straty sporych na podatki…myślę, że to zniechęca przedsiębiorców i doprowadza ich do stanów przewlekłego stresu i licznych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.