Przestrzeń w biurze
Źródło: Pixabay.com

Ile m2 powinno przypadać na pracownika w biurze?

Powierzchnia biurowa dla pracownika regulowana jest normami prawnymi. Każdy pracodawca posiada obowiązek ich przestrzegania. Konkretne parametry są wykładnią organizacji przestrzeni pracowniczej, realizującej zasady ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ile miejsca na pracownika w biurze?

Ile miejsca na pracownika w biurze? Wyczerpująca odpowiedź znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, mówiąca o tym, że:

  • 19. 1. Powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy powinny zapewniać spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach.
  • Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy, powinno przypadać co najmniej 13 m³ wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m² wolnej przestrzeni podłogi niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.)

Przepisy prawa podają dokładne wartości. Pracodawca nie musi więc zastanawiać się, ile miejsca na pracownika w biurze potrzeba, by zapewnić mu ergonomiczne i funkcjonalne warunki do wykonywania pracy.

Warto zaznaczyć, że podane w rozporządzeniu Ministra dane są wartościami minimalnymi. Jeśli pracodawca posiada takie możliwości, do dyspozycji pracownika może oddać więcej przestrzeni roboczej.

Wysokość pomieszczeń 

Regulacje prawne, wydane przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, jasno wskazują także wysokość pomieszczenia biurowego, które nie może wynosić mniej niż:

  • 3 m – do 4 pracowników w pomieszczeniu,
  • 2,5 m – powyżej 4 pracowników w pomieszczeniu, gdzie na każdego z nich przypada 15 m³ wolnej powierzchni. Wysokość 2,5 m dotyczy także pomieszczeń, w których założona jest klimatyzacja.


Ostateczne wyliczenia wskazują na to, że pracownik biurowy potrzebuje co najmniej 7 m² powierzchni przeznaczonej do wykonywania pracy.

Optymalna powierzchnia biurowa dla pracownika – normy BHP

Odpowiednio dostosowana przestrzeń pracownicza musi stwarzać warunki sprzyjające efektywnej pracy. Ponadto niezwykle istotne jest to, by pracownik posiadał bezpieczną przestrzeń, wykluczającą jakiekolwiek ryzyko:

Jednym z podstawowych warunków, które należy spełnić, by pracownicy biurowi byli w jak najmniejszym stopniu narażeni na uciążliwości pracy oraz oddziaływanie różnorodnych czynników zagrażających ich zdrowiu, a niekiedy nawet życiu, jest zorganizowanie stanowisk ich pracy zgodnie nie tylko z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy, ale również z zasadami ergonomii.

Przestrzeń biurowa
Źródło: Pixabay.com

Szkło we wnętrzach – nowocześnie i komfortowo

Prawidłowe wydzielenie powierzchni biurowej dla pracownika może odbyć się bez przeprowadzenia generalnego remontu i stawiania ścian murowanych. Nowoczesnym, a jednocześnie efektownym rozwiązaniem są szklane ścianki działowe. Z ich pomocą podział przestrzeni jest szybki i prosty.

Renomowana hurtownia szkła https://www.rkglass.pl/ jest w stanie zaproponować najrozmaitsze rodzaje szklanych konstrukcji, zaczynając od klasycznego szkła transparentnego, przez laminowane czy lakierowane, po szkło specjalistyczne. Zatem szkło we wnętrzach może występować w minimalistycznym wydaniu lub też przyjąć bardziej dekoracyjną estetykę. Dobór ornamentyki oraz kolorystyki szklanych konstrukcji jest wprost nieograniczony.

Ścianki oferowane przez hurtownie szkła, zostają poddane specjalistycznym procesom. Dzięki temu zyskują parametry decydujące o ich wysokim poziomie odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Szkło we wnętrzach jest synonimem elegancji, nadaje wnętrzom optycznej lekkości. Pomieszczenia wydzielone szklanymi ściankami działowymi stwarzają kameralne warunki dla pracowników.

Szklane konstrukcje są nie tylko efektowne, lecz także praktyczne. Hurtownia szkła dostarcza tafle w dostosowanym do wymiarów wnętrza rozmiarze i wybranej stylistyce. Montaż przebiega bardzo sprawnie, ponieważ elementy mocowania są kompatybilne z poszczególnymi modułami szklanymi.

Z pomieszczeń wydzielonych szklanymi ściankami działowymi można korzystać natychmiast po przeprowadzeniu ich instalacji.

Autor artykułu:
Bogna Maciejewska-Kasiorek, magister filologii polskiej, od lat związana z branżą e-commerce, tematyką webwiritingu oraz content marketingu. Niegdyś wieloletni redaktor SEO, a następnie content team leader portalu dedykowanego architekturze, wzornictwu przemysłowemu, aranżacji wnętrz oraz najnowszym technologiom. Obecnie tworzy pod szyldem własnej marki.

Źródło:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, Dz.U. 1997 nr 129 poz. 844.
  • Wieczorek, Pracownik administracyjno-biurowy. Organizacja pracy, zagrożenia i szkolenia bhp, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o., Warszawa 2014, ISBN: 978-83-269-3272-4, str. 11.

 

 

 

About the author

Redakcja

View all posts

1 Comment

  • Może i tak być powinno, ale niestety… Nie każdy pracodawca tego przestrzega. I jak komuś zależy tylko na zysku, a nie na człowieku to zatrudni taką ilość osób, że ledwo idzie przejść. Ja mam tak w swojej firmie. Siedzimy jeden na drugim. Ale wszyscy obawiają się o swoje stanowiska wiec nikt nie chce tego zgłosić. A samemu niewiele się zdziała…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.